Česká filharmonie a Den studentstva

14.11.2014 / Kulturní servis / Marek Šulc

V podání mladých hudebníků České studentské filharmonie, pod taktovkou Marka Ivanoviće, zazní česká a světová díla spojená s hrdinskou tématikou. Vyvrcholením večera se stane vystoupení romského dětského sboru Čhavorenge vedeného zpěvačkou Idou Kelarovou. Ten spolu s dalšími 120 mladými zpěváky zazpívá tradiční i současné romské písně.

„Program koncertu jsme záměrně volili tak, aby se obsahově hodil k výročím z let 1939 i 1989, ale aby zároveň odrážel i aktuální témata české společnosti,“ říká dirigent Marko Ivanović. Beethovenův Egmont vypráví příběh hrdinného holandského šlechtice, který se postavil španělské krutovládě. V podobném heroickém duchu se nese mj. i Janáčkův Taras Bulba. 

Velké pěvecké těleso bude tvořit již zmíněný dětský sbor Čhavorenge a dále smíšené sbory Vox coloris gymnázia Ústí nad Orlicí, Barbastella gymnázia Hodonín, Corale gymnázia Žamberk a členové Kühnova dětského sboru. Autorem symfonických aranží romských písní je klavírista, kontrabasista a jazzman Josef Fečo, autorem současné romské písňové tvorby je Desiderius Dužda. 

Romský pěvecký sbor Čhavorenge a zpěvačka Ida Kelarová (a její občanské sdružení MIRET) nespolupracují s Českou filharmonií poprvé. Na koncertu ke Dni studentstva vystoupí stejní zpěváci, s nimiž hudebníci České filharmonie vystupovali letos v létě v rámci projektu Romano drom, kdy koncertovali v romských osadách na východním Slovensku. Projekt bude pokračovat i v příštím roce. Česká filharmonie plánuje s romskými zpěváky rozsáhlejší turné a pod vedením Idy Kelarové také workshopy pro žáky pražských základních škol.