Česká filharmonie nabízí soudobou tvorbu

Peter Eötvös diriguje svou skladbu Speaking Drums s čarodějem perkusí Martinem Grubingerem.

Na koncertech 4., 5. a 6. května se pražskému publiku představí fenomenální maďarský skladatel a dirigent Peter Eötvös, který vedle Melodie György Ligetiho a Třetí symfonie Witolda Lutosławského provede i své čtyři básně pro sólové bicí a orchestr Speaking Drums, v nichž bude účinkovat jeden z nejlepších perkusistů současnosti Martin Grubinger.

„Speaking Drums patří k nejúspěšnějším koncertům pro bicí nástroje. Složil jsem tuto skladbu pro Martina Grubingera, který má velmi osobitou techniku hry. V posledních letech ji Martin uvádí velmi často. Jsem rád, že ji můžeme předvést také pražskému publiku,“ říká dirigent posledního koncertu řady A České filharmonie v letošní sezoně Peter Eötvös.

Skladba Speaking Drums byla zkomponována v letech 2012–2013 na nepřeložitelné texty zvukomalebných, jazykových i syntaktických hříček Sándora Weörese a jeho maďarského překladu indické povídačky z 12. století od Jayadena. Skladba je formálně velmi svébytná a uvolněná, má tři části a je velmi zábavná.

Maďarský dirigent, skladatel a pedagog Peter Eötvös (*1944) bezesporu patří k nejvýraznějším postavám současné hudební scény. Jako dirigent se specializuje na provádění skladeb minulého a současného století, sestavuje důkladně promyšlené programy, spolupracuje s těmi nejlepšími soubory a orchestry ve svém oboru. V posledních letech si získává stále větší reputaci jako skladatel, např. v roce 2013 se stal hlavní osobností jedné z nejdůležitějších přehlídek soudobé klasické hudby Wien Modern, Vídeňská státní opera zařadila letos do svého programu Tři sestry, nejúspěšnější ze tří Eötvösových oper. S Českou filharmonií vystoupí tento umělec poprvé. 

Foto: Marco Borggreve


Podcast