Česká filharmonie se drží Mahlera. Tento týden zahrají v Rudolfinu Sedmou symfonii e moll

Pod taktovkou Semjona Byčkova zazní od 2. do 4. listopadu v Rudolfinu na třech koncertech Sedmá symfonie Gustava Mahlera. Okolnosti jejího vzniku jsou úzce spjaty s Prahou i Českou filharmonií.

Symfonii č.7 e moll skladatele Gustava Mahlera provede tento týden na třech koncertech od 2. do 4. listopadu pod taktovkou svého šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova Česká filharmonie. Právě tento orchestr navíc Mahlerovo dílo v roce 1908 premiéroval, posílen tehdy o hráče orchestru Nového německého divadla. Stalo se tak pod taktovkou samotného autora, u příležitosti diamantového výročí panování rakouského císaře Františka Josefa I. a ve speciálně postaveném koncertním pavilonu na pražském Výstavišti.

Česká filharmonie zařazovala Mahlerovu Sedmou symfonii na program zprvu jen výjimečně. Například za celé období první republiky zazněla jen třikrát. Po druhé světové válce se k ní orchestr vrátil až v roce 1959, a to pouze dvěma provedeními. Trvalou součástí repertoáru České filharmonie se stala až na konci sedmdesátých letech minulého století za éry Václava Neumanna, ještě častěji ji ovšem hrál Vladimír Ashkenazy. Oba zmínění dirigenti také Mahlerovu Sedmou symfonii s orchestrem nahráli, stejně jako i Ken-Ichiro Kobayashi, Zdeněk Mácal a Eliahu Inbal.

Současný šéfdirigent Semjon Byčkov s Českou filharmonií aktuálně nahrává komplet všech Mahlerových symfonií, v rámci kterého letos již vyšla Symfonie č.4 G dur a před dvěma týdny i nahrávka Symfonie č.5.

Mahlerovou Sedmou symfonii provedl Semjon Byčkov letos v srpnu na letních festivalech ve skotském Edinburghu a španělských San Sebastiánu a Santanderu, před několika dny pak také v Paříži a Lucemburku. V Praze ji nyní nahraje pro Pentatone. Během letošní sezóny pak ještě nahraje Šestou symfonii, která zazní ve Dvořákově síni Rudolfina v červnu.

Milovníci hudby Gustava Mahlera budou mít v letošní sezoně příležitost slyšet ještě jeho Devátou symfonii. Na dvou mimořádných Koncertech pro svobodu a demokracii 16. a 17. listopadu ji provede sir Simon Rattle, který je ve 127. sezoně rezidenčním umělcem České filharmonie. Ještě před ní zazní výběr z písní Maurice Ravela a Bély Bartóka v podání mezzosopranistky Magdaleny Kožené.

Zdroj: tisková zpráva

Foto: Petr Chodura, archiv ČF

Podcast