Česká filharmonie v příštím týdnu provede a nahraje Mahlerovu Šestou symfonii

Tři koncerty pod taktovkou Semjona Byčkova se budou konat ve Dvořákově síni Rudolfina od 7. do 9. června, vždy od 19.30 hodin.

Česká filharmonie pod taktovkou svého šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova uzavře abonmá 127. sezony trojím provedením Symfonie č. 6 a moll Gustava Mahlera. Z koncertů bude pořízena nahrávka pro hudební vydavatelství Pentatone, u něhož v podání tohoto orchestru zatím vyšly Mahlerovy Symfonie č. 2, 4 a 5.

Po prvním z těchto zmíněných koncertů - ve středu 7. června - se posluchači budou moci setkat se Semjonem Byčkovem ve Dvoraně Rudolfina, kde bude odpovídat na jejich dotazy a kde se také uskuteční autogramiáda jeho dosud vydaných nahrávek s Českou filharmonií. Setkání je určeno nejen pro držitele vstupenek na středeční koncert, ale i pro všechny ostatní zájemce.

Šestá symfonie je v pravém slova smyslu hluboce tragickým dílem. Zvláštní je, že v době, kdy ji Mahler psal, byl ve svém osobním životě velmi šťastný. Když symfonii dokončil, přehrál ji na klavír Almě a v určitém okamžiku, myslím, že to bylo v pomalé větě, propukla Alma v pláč a řekla: ‚Jak můžeš napsat něco takového, když jsme tak šťastní?‘ Brzy na to zemřela jejich dcera a Mahlerovi diagnostikovali nevyléčitelnou srdeční chorobu. Ale v jeho osobním a rodinném životě tomu ve chvíli tvorby vůbec nic nenasvědčovalo,“ osvětluje Semjon Byčkov pozadí vzniku díla.

Premiéra symfonie se konala 27. května 1906 v Essenu pod skladatelovým vedením. Česká filharmonie ji poprvé uvedla v lednu 1912 pod taktovkou Viléma Zemánka, od té doby se k ní ovšem vrátila pouze několikrát - naposledy v Rudolfinu zazněla roku 1994 v interpretaci dirigenta Leonarda Slatkina. Semjon Byčkov ji s Českou filharmonií před pražskými koncerty v příštím týdnu uvedl už na přelomu března a dubna ve Štýrském Hradci, Vídni, Budapešti a Aix-en-Provence, a také na konci května v Lipsku v rámci Mahlerova festivalu.

Pražskou sezonu České filharmonie pak definitivně uzavře již tradiční Open Air koncert na Hradčanském náměstí ve středu 21. června, kdy se k České filharmonii pod taktovkou dirigenta Keitha Lockharta připojí tenorista a loňský laureát Ceny Jiřího Bělohlávka Petr Nekoranec a nekonvenční trio Time for Three.

Zdroj: TZ

Foto: Semjon Byčkov (©Petra Hajská)

Podcast