Česká filharmonie zahraje na Hradčanském náměstí. Hvězdou večera bude Petr Nekoranec

Česká filharmonie zakončí sezonu mimo Rudolfinum a pro opravdu velké publikum. Ve středu 21. června vystoupí na tradičním koncertě pod širým nebem na Hradčanském náměstí. K orchestru pod vedením dirigenta Keitha Lockharta se připojí tenorista Petr Nekoranec a nekonvenční trio Time for Three propojující americanu, moderní pop a vážnou hudbu. Koncert je věnovaný bývalému šéfdirigentovi Jiřímu Bělohlávkovi.

170622_OpenAir_webres_19_(c)_PetraHajska.jpg

(©Petra Hajská)

Americký dirigent z nejpovolanějších, Keith Lockhart, k tradičně populárně laděnému koncertu dodává: „S nadšením vás opět zvu na koncert, který je každoročním dárkem České filharmonie domácímu publiku a návštěvníkům hlavního města České republiky. Mimořádnost dává celému večeru také jeho tradiční věnování milovanému šéfdirigentovi Jiřímu Bělohlávkovi. Moc se těším na další setkání se svojí českou hudební rodinou a na to, že budeme opět hrát uprostřed města, ve kterém odjakživa zněla skvělá hudba!“

V programu zazní hudba Wolfganga Amadea Mozarta, Bély Bartóka, Nicholase Brodszkeho, Alana Silvestriho a Kevina Putse.

220622_CF_Marshall_open-air_webres_59_(c)_PetraHajska (1).jpg

(©Petra Hajská)

Z Mozartovy tvorby posluchače potěší předehra k opeře Figarova svatba, jednomu z nejdokonalejších Mozartových děl, a dále pak árie z jeho oper Don Giovanni a La Clemenza di Tito.

Maďarský skladatel Béla Bartók napsal své Rumunské lidové tance pro sólový klavír v roce 1915. Tehdy velká část dnešního Rumunska (včetně Bartókova rodiště) patřila k Rakousko-Uhersku. Bartók cestoval po venkovských oblastech slovenských, maďarských a rumunských provincií, aby sbíral lidovou hudbu. První světová válka ukončila jeho výpravy, a tak svou energii obrátil k tvorbě nových děl, která odrážejí vliv jeho folklorních objevů. Bartók napsal několik úprav rumunských lidových tanců, na Hradčanském náměstí zazní jejich orchestrální verze.

Mario Lanza, americký tenorista s italskými kořeny, se narodil v roce 1921 ve Filadelfii. Zemřel předčasně v roce 1959, ale přesto si jako zpěvák populární i klasické hudby vydobyl velikou slávu a uznání. Na počátku své kariéry vystupoval v operách na divadelním jevišti, ale až Hollywood z něj udělal hvězdu. Píseň Be My Love s textem Sammyho Cahna a hudbou Nicholase Brodszkého zpíval v roce 1950 ve filmovém muzikálu The Toast of New Orleans. Píseň byla nominována na Oscara a Lanzovy nahrávky u RCA Records se prodalo přes dva miliony desek. Be My Love se stala ústřední melodií rozhlasového pořadu The Mario Lanza Show. Na Hradčanském náměstí teď zazní v podání Petra Nekorance.

Z tvorby amerického skladatele a dirigenta Alana Silvestriho Česká filharmonie zahraje ve světové premiéře koncertní suitu Contact, která je sestavena ze Silvestriho hudby k Zemeckisově filmu Kontakt z roku 1997, sci-fi příběhu podle románu amerického vědce a televizní celebrity Carla Sagana.

Večer završí trojkoncert Contact pro smyčcové trio Time for Three (TF3) Kevina Putse, které toto dílo premiérovalo v roce 2022 s Florida Orchestra a dirigentem Danielem Blackem. „Snažili jsme se vyprávět příběh a myšlenka kontaktu se stala součástí tohoto díla,“ říká skladatel. „Mohlo by být o pokusu o navázání kontaktu s mimozemskými civilizacemi, které jsou miliony světelných let daleko od Země, nebo by to mohlo být o překonání kulturních rozdílů, případně o mezilidských kontaktech, které byly pandemií tak narušeny. Nemyslím si, že lidé, kteří poslouchají hudbu, potřebují nutně příběh, ale nechtěli jsme tomu říkat prostě Triple Concerto (Trojkoncert), což byl můj původní název.“

Úvodní foto: Petr Nekoranec (©Zoltán Matuška)

Podcast