Česká filharmonie živě u vás doma

Česká filharmonie uspořádá během čtyř adventních nedělí čtyři mimořádné koncerty.

Česká filharmonie ve spolupráci s Českou televizí uspořádá během čtyř adventních nedělí čtyři mimořádné koncerty. První český orchestr budou řídit dirigenti John Eliot Gardiner, Manfred Honeck, Petr Altrichter, Tomáš Netopil a Ondřej Vrabec. Sólové party zahrají s výjimkou rakouského klavíristy Rudolfa Buchbindera výlučně domácí umělci – Igor Ardašev, Jan Mráček, Ivan Vokáč, Josef Špaček, Stanislav Masaryk a Walter Hofbauer. Koncerty, které se z důvodu aktuální epidemické situace a platných vládních nařízení uskuteční za přísných hygienických opatření a bez publika v hledišti, živě vysílá Česká televize na programu ČT art vždy od 20.15 hodin, k zhlédnutí budou i na Facebooku České filharmonie a dalších partnerů. Moderátorem všech čtyř večerů je Marek Eben.

První koncert předvánoční série je věnován českým skladatelům. Jedinou a dnes již světoznámou Symfonii D dur Jana Václava Huga Voříška a Sinfoniettu La Jolla pro klavír a komorní orchestr Bohuslava Martinů diriguje sir John Eliot Gardiner. Prostřední skladbu večera, Janáčkovo Capriccio pro klavír levou rukou a dechový soubor, provede dirigent Ondřej Vrabec, klavírního partu se ujme Igor Ardašev.

Druhý večer připomene 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena, které připadá na 16. prosince. Rakouský dirigent Manfred Honeck provede s Českou filharmonií vedle Beethovenovy První symfonie i výběr ze scénické hudby od Edvarda Griega k Ibsenově hře Peer Gynt a Klavírní koncert d moll Wolfganga Amadea Mozarta, v němž jako sólista vystoupí legendární rakouský pianista Rudolf Buchbinder.

V první polovině třetího večera se pod taktovkou Petra Altrichtera v Brahmsově Dvojkoncertu pro housle a violoncello představí dva členové České filharmonie Jan Mráček a Ivan Vokáč. Ve druhé polovině zazní Suita A dur Antonína Dvořáka.

V závěrečném čtvrtém večeru bude orchestr řídit hlavní hostující dirigent České filharmonie Tomáš Netopil. Trumpetových partů ve skladbě Pavla Josefa Vejvanovského Sonata Vespertina se zhostí Stanislav Masaryk a Walter Hofbauer, v Mendelssohnově Houslovém koncertu e moll sólový part přednese Josef Špaček. Poslední skladbou večera bude Dvořákova Šestá symfonie, již prvorepublikový šéfdirigent České filharmonie Václav Talich snad pro lyriku její pomalé věty dával přívlastek „vánoční“.

V průběhu zkoušek a koncertů budou platit přísná hygienická opatření. Celý orchestr bude pravidelně testován. Pódium bude rozšířeno, aby každý filharmonik mohl hrát ze svého pultu. Smyčcové skupiny budou od dechových odděleny plexisklovými paravány. K dispozici bude větší množství šaten pro účinkující.

Přímé přenosy koncertů umožní vyspělá digitální technologie včetně dálkově ovládaných robotických kamer instalovaných ve Dvořákově síni Rudolfina. Režie se střídavě ujmou Michael Beyer a Nina Mikesková.

Foto: ČF / Petra Hajská

Podcast