České doteky hudby

9.12.2015 / Kulturní servis

Od 16 prosince 2015 do 6. ledna 2016 bude v pražských koncertních síních probíhat další ročník festivalu České doteky hudby.

Festival České doteky hudby je nejrozsáhlejším pražským festivalem zaměřeným na klasickou hudbu v zimním období a na přelomu roku a je sedmým největším profesionálním hudebním festivalem v ČR. 

Cílem festivalu je nabídnout vrcholnou klasickou hudbu v oblasti orchestrální, komorní a recitálové tvorby. Festival obsahuje žánrové řady a programové série: orchestrální hudba, stará hudba, komorní hudba, crossover řada, exklusivní série ve spolupořadatelství Správy Pražského hradu, víceoborové projekty literatury, filmu, výtvarného umění a architektury.

Velký důraz klade na prezentaci a uvádění mladé generace interpretů, skladatelů do 35 let, vedle již renomovaných a proslulých umělců či orchestrů. Akcentuje uvádění hudby 20. století či současné v koexistenci s hudbou tradiční. Každoročně uvádí pražské či světové premiéry. Festival systematicky propojuje kulturu a cestovní ruch a upozorňuje na historii a architekturu prostor, ve kterých se koná (Obecní dům, Rudolfinum, Pražský hrad – Španělský sál či Rudolfova galerie, Anežský klášter, Lichtenštejnský palác, Klementinum, Strahovský klášter – Památník národního písemnictví,  Národní muzeum,  Chrám sv. Mikuláše či Kostel Sv. Salvátora, Dům U Kmenného zvonu, Clamm Gallasův Palác a další). Festival sofistikovaně prezentuje návaznost na koncepci hlavního města Prahy jako dominantní metropole střední Evropy.

Předsedou dramaturgické rady je prof. Václav Riedlbauch a čestným prezidentem je houslový virtuóz Václav Hudeček. Festival jako jediný český festival, má svůj festivalový komorní orchestr nazvaný České doteky.

Letos zahrají mj. Václav Hudeček, Panochovo kvarteto, Ivan a Lukáš Klánští, či Dasha Symphony. Festival osloví i generaci malých posluchačů projektem Hudební pohádky dětem.