České dvouplátkové sympozium

6.12.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc

České dvouplátkové sympozium - tak se jmenuje největší setkání hobojistů a fagotistů v České republice. “Jedná se o naprosto unikátní projekt, který má kulturně-edukační charakter. Hráči na hoboje a fagoty se mohou těšit na řadu zajímavých přednášek, koncertů, ale také na největší výstavu dvouplátkových nástrojů u nás.”, uvádí předsedkyně Českého spolku dvouplátkových nástrojů Kateřina Kmínková.

Účastníci a návštěvníci Českého dvouplátkového sympozia navíc mohou společně vystoupit na adventním koncertě České filharmonie. "Loni se na jednom podiu sešlo více než 80 hráčů, ale myslím si, že letos jich bude vystupovat ještě více.”, dodává Kateřina Kmínková.

Letošní sympozium propojuje především nedělní adventní koncert České filharmonie. Program připravil a sestavil fagotista Tomáš Františ. “Vánoční oratorium je uzavřené hudební dílo, které sestává ze skladeb autorů W. A. Mozarta, J. Haydna, ale také z tradičních českých koled a rorátů. Na závěr oratoria vystoupí všichni hobojisté a fagotisté z celé republiky. Jejich počet bude tak vysoký, že se ani všichni nevejdou na podium do koncertního sálu, proto bude nutné, aby hráli z přilehlých bočních prostor u sálu.”, říká autor Tomáš Františ.

Umělci přitom budou nejen renomovaní hobojisté a fagotisté, ale také studenti všech věkových kategorií a uměleckých škol celé republiky. Tomáš Františ také dodává: “Miláčkem publika bude jistě dětský fagotový soubor, který v oratoriu zastává vlastní důležitou úlohu. Někteří členové tohoto souboru ještě ani nepřerostli své fagoty.”

Součástí Českého dvouplátkového sympozia je výstvava hudebních nástrojů. Prodávat přijedou výrobci z Německa, Itálie, Francie, Švýcarska a Velké Británie. “Výstava je to, co na České dvouplátkové sympozium přitáhne nejvíce pozornosti odborného publika. Zde si totiž každý může vklidu vyzkoušet a zakoupit nástroje různých značek a nemusí kvůli tomu procestovat půl Evropy.”, říká Kateřina Kmínková.