Česko se již posedmé připojí k mezinárodním oslavám Dne flamenka

Flamenko je považováno za světový unikát, i proto jej UNESCO přidalo na seznam nehmotného kulturního dědictví. Festival Den flamenka (Día del flamenco) oslaví toto hudebně-taneční umění multižánrovou flamenko-balkánskou nocí 26. listopadu v Praze a 27. listopadu v Českých Budějovicích.

Festival proběhne v sobotu 26.11. v pražském divadle U Hasičů a následně o den později - 27.11. - v Malém sále českobudějovického KD Metropol. Na jedno pódium přivede novou sestavu renomovaného slovensko-českého projektu Morenito de Triana Trio spolu se vzácnými hosty: první flamenkovou zpěvačkou v Chorvatsku Ninou Ćorić a mezinárodně respektovaným slovinským tanečníkem Mitjou Obedem. V Praze navíc program uvede flamenková fiesta, tedy tradiční exhibice tanečních akademií z celé České republiky i Slovenska.

Festival letos pořadatelé dedikují svým kolegům, kteří stejně jako řada dalších vzdorují řadě komplikací a problémů poslední doby: „Letošní ročník je věnován všem umělcům, organizátorům, promotérům, technickým profesím, kteří to v uplynulých 2 letech pandemie následovaných válkou na Ukrajině nevzdali a nevzdávají. Neúnavně chystají nové projekty a nepřestávají svět obohacovat svým uměním a tvůrčí energii,“ říká ředitelka festivalu Karol Martincová. Také festival Den flamenka se letos musí uskutečnit v komornější podobě.

Flamenko vzniklo fúzí španělského folklóru, arabské, židovské a romské hudby. Koncerty u příležitosti Dne flamenka představí všechny tyto styly, z nichž flamenko vzešlo, a propojí je jazzovou linkou - s cílem ukázat, že cesta flamenka nikdy nekončí.

0ahhY0_w.jpeg

Mitja Obed (foto Drago Videmšek)

Morenito de Triana Trio tvoří nadžánrový pianista Václav Graif a flamenkový kytarista Stanislav Kohutek, který dosáhl instrumentální virtuozity ve španělské Seville, kde část svého života působil. Rytmus triu bude udávat zkušený perkusista Mateo Garriga (Matěj Konečný). V Českých Budějovicích s triem vystoupí Mateo Gallito (Matúš Kohútek). Své zkušenosti získali tito hudebníci během spolupráce s významnými španělskými, kubánskými a latinskoamerickými umělci.

Mitja Obed je flamencový tanečník ze Slovinska. Svoji taneční kariéru zahájil v Madridu naakademii Amor de Dios. Vystupuje a vyučuje například ve Slovinsku, Chorvatsku, Španělsku, Rakousku, Itálii a Bosně. Jeho tvorba je mezioborová, vychází z flamenca a dále fúzuje s moderním tancem a současným uměním. Nina Ćorić je první a zatím jedinou uznávanou zpěvačkou flamenka v Chorvatsku. Působí na hudební scéně od roku 2010, o dva roky později založila Mezinárodní flamenkový festival v Zagrebu a dodnes je jeho ředitelkou. Pro Velvyslanectví Španělského království v Záhřebu působí jako ambasadorka flamenka v Chorvatsku.

Zdroj: tisková zpráva

Úvodní foto: Nina Ćorić (foto Samir Cerić Kovačević)

Podcast