Český Krumlov okouzlí Mesiáš

Před otáčivým hledištěm bude několik večerů znít slavné oratorium

Letní noc, iluminovaná zámecká zahrada a množství účinkujících v replikách barokních kostýmů. Velkolepé scénické zpracování nejslavnějšího oratoria všech dob přenese diváky na otáčivém hledišti v Českém Krumlově doprostřed zahradní slavnosti, kde v magické atmosféře šerosvitu ožije strhující biblický příběh o Ježíši Kristovi.

Premiéra scénického provedení oratoria Mesiáš je přichystána pro večer 4. srpna. Slavný sbor „Hallelujah“ a mnoho dalších úchvatných melodií bude znít v zahradě českokrumlovského zámku i během dalších večerů, až do 14. srpna.

Oratorium pro sóla, sbor a orchestr dokončil Georg Friedrich Händel v roce 1741. Anglická oratoria komponoval v tu dobu už víc jak deset let. Důvodem byl mimo jiné upadají zájem o jeho operní tvorbu. Oratorium bylo skvělým ekvivalentem, zvlášť když texty, které zhudebňoval byly v angličtině.

Své šesté oratorium vystavěl na citacích z Bible krále Jakuba a z Knihy žalmů, tak, jak mu je podal bohatý statkář Charles Jennens, který byl však zanícený hudební nadšenec, obdivovatel a znalec literatury. Mesiáš postrádá děj a je spíše jakou si úvahou o Ježíši jako spasiteli. Händel ale i tak ze své operní tvorby přebral rozdělení díla na tři části a předehru.

Händel komponoval Mesiáše původně pro skromné ​​vokální a instrumentální obsazení. Dílo ale mělo takový úspěch, že po smrti skladatele začalo být upravováno pro provedení s velkými orchestry a sbory. Na konci 20. a na počátku 21. století se sice trend obrátil zpět k původnímu malému obsazení, nic méně zážitek z hudby barokního velikána si dnes mnozí rádi dopřejí i ve velkém stylu.

Právě tak se chopili díla i autoři scénického provedení oratoria pro otáčivé hlediště v Českém Krumlově. Na diváky čeká až sto padesát účinkujících, světelné a zvukové efekty. Představení je opatřeno titulky v němčině a angličtině a je vhodné i pro sluchově postižené.

Režie zdivadelnění Mesiáše pod širým nebem se ujal Tomáš Ondřej Pilař, hudební nastudování bylo svěřeno dirigentovi Davidu Švecovi. V hlavních pěveckých partech se budou alternovat sopranistky Karolína Janků a Markéta Klaudová Böhmová, zazní alty Markéty Cukrové nebo Michaely Zajmi, tenor Petra Malého, nebo Marka Žihly a bas Romana Hozy. Nebude nouze ani o herecké role v podání Filipa Davida, Lukáše Slepičky, Přemysla Stibora a Kryštofa Vavřiny, nebo o taneční čísla provedená baletem Jihočeského divadla a žáky baletní školy. Nutno dodat, že za velký zážitek z Mesiáše budou diváci vděčit také sboru opery Jihočeského divadla a přirozeně i jeho orchestru.

Premiéra je plánována na večer 4. srpna ve 21 hod. U otáčivého hlediště bude znít Händlův Mesiáš až do 14. srpna. Vstupenky je možné zakoupit na pokladně otáčivého hlediště, jež je otevřena hodinu před představením, ale také na internetu, kde je možné vybrat si v klidu místo a také zjistit, zda v daný večer vůbec ještě nějaká volná vstupenka zbývá.

Foto: Profimedia

Podcast