ČF bude opět pomáhat hudbou

Česká filharmonie uspořádá za podpory České spořitelny a společnosti Škoda Auto druhý komorní benefiční koncert, který chce pomoci seniorům v nouzi a zároveň alespoň symbolicky upozornit na situaci umělců bez stálého angažmá. Z Dvořákovy síně Rudolfina ho v sobotu 25. dubna od 20.00 hodin odvysílá v přímém přenosu ČT art, zhlédnout ho bude možné také na Facebooku. Vedle členů České filharmonie na koncertu vystoupí i hráči pražského barokního orchestru Collegium 1704 a PKF – Prague Philharmonia. 

Sólisty večera budou klavírista Ivo Kahánek, varhaník Aleš Bárta, hornista Radek Baborák a koncertní mistři České filharmonie Josef Špaček, Jiří Vodička a Jan Mráček. Českou filharmonii a Collegium 1704 budou řídit Jakub Hrůša a Václav Luks. Výtěžek benefice použije organizace Život 90 na pomoc osamělým a ohroženým seniorům, kteří se v důsledku koronavirové krize ocitli v izolaci.

„Jsem nesmírně rád, že v této mimořádně těžké době mohu díky nadstandardnímu lidskému a pracovnímu nasazení kolektivu České filharmonie činně pomoci dobré věci. Jako umělci koncertem jednak podpoříme sbírku pro seniory, kteří jsou v nouzi, jednak budeme moci potěšit prostřednictvím České televize vůbec všechny milovníky hudby,“ říká hlavní hostující dirigent České filharmonie Jakub Hrůša a dodává: „Těším se na opětovný návrat k muzicírování s úžasnými kolegy v tomto čase omezení a nouze. Je navíc skvělé, že u toho budou moci být nejen sólisté a další hudebníci České filharmonie samé, ale také hosté z řad umělců na volné noze, jejichž existenční situace mi leží na srdci a s nimiž chceme jako Česká filharmonie táhnout za jeden provaz.“

Na programu druhého komorního benefičního koncertu Pomáháme s Českou filharmonií zazní skladby od renesance až po 20. století. Hornisté z České filharmonie a PKF – Prague Philharmonia, kteří mohou vystoupit jen díky speciálním ochranným rouškám, provedou díla Antona Brucknera, Hanse Lea Hasslera či slavné Largo z Novosvětské symfonie od Antonína Dvořáka. Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem a koncertním mistrem Josefem Špačkem zahraje Braniborský koncert č. 4. Koncertní mistr Jan Mráček se představí ve výběru ze Čtvera ročních dob Antonia Vivaldiho a koncertní mistr Jiří Vodička spolu s klavíristou Ivem Kahánkem ve Dvojkoncertu pro housle, klavír a smyčce Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Pod taktovkou Jakuba Hrůši je bude doprovázet Komorní orchestr České filharmonie, který zahraje i tři věty ze Serenády pro smyčce Antonína Dvořáka. Varhaník Aleš Bárta provede Postludium z Glagolské mše Leoše Janáčka a spolu s hornistou Radkem Baborákem Andante pro lesní roh a varhany Camilla Saint-Saënse. Průvodcem večera bude stejně jako při prvním benefičním koncertu Jiří Vejvoda.

Foto: Petra Hajská / Česká filharmonie

Podcast