Charles Lloyd zahraje v Rudolfinu

29.10.2019 / Kulturní servis / Marek Šulc
Mezinárodní hudební festival Struny podzimu je v plném proudu a jeden z jeho vrcholů obstará jazz-rocková legenda, saxofonista a skladatel Charles Lloyd. Ten zavítá 31. října do Rudolfina. 

Lloyd se vrací na Struny podzimu po osmi letech, aby opět nabídl nádhernou hudbu s dokonalým frázováním, bezbřehou melodickou invencí, lyričností i rockovou uvolněností. V Rudolfinu se představí s kvintetem složeným z hudebníků, kteří sami patří mezi nejvýraznější osobnosti mladší jazzové generace. „Jsou jimi kytarista Marvin Sewell, kterého mohou návštěvníci festivalu znát z koncertu Cassandry Wilson, klavírista Gerald Clayton, kontrabasista Harish Raghavan a za bicími stejně jako v roce 2011 Eric Harland,“ říká zakladatel a prezident festivalu Struny podzimu Marek Vrabec. Vystoupení Charlese Lloyda bude po vyprodaném rudolfínském Recitálu Jiřího Suchého druhým koncertem, jehož středobodem bude osobnost, která se prosadila v bouřlivých 60. letech minulého století. 

Charles Lloyd se stal již ve dvanácti sidemanem bluesmana B. B. Kinga, do světa jazzu vstoupil spoluprací s Chico Hamiltonem, své první album nahrál s Herbiem Hancockem a Ronem Carterem. Ve druhé polovině 60. let byl Lloyd jedním z prvních jazzmanů, kterým se podařilo oslovit rockové publikum. Koncertoval v rámci rockových festivalů, hrál například s The Doors a s The Beach Boys natočil čtyři alba. Lloydovo vystoupení v pražské Lucerně v roce 1967, necelý rok před ruskou invazí, bylo pro pražské publikum neobyčejně silným zážitkem. Tehdy s ním hráli budoucí jazzové hvězdy pianista Keith Jarrett a bubeník Jack DeJohnette. 

V roce 2011 připravily Struny podzimu Lloydův pražský comeback koncertem v Rudolfinu, na kterém ho doprovodilo jeho nové kvarteto: na klavír Jason Moran, na kontrabas Rueben Rogers a na bicí Eric Harland. „Výjimečná energie koncertu potvrdila známou skutečnost, že Lloyd umí v každé době poskládat impozantní sestavu mladých hudebníků, kteří ho jsou schopni následovat do jeho světa. Nepochybuji, že stejně tak tomu bude i při letošním koncertě,“ dodává Vra