Choreografická cvičení I.

14.7.2016 / Kulturní servis / Marek Šulc

V horkých červencových dnech vrcholí přípravy na autorský večer renomované choreografky Hany Polanské Turečkové, který se bude konat 19. července 2016 od 20 hodin ve Studiu Alta. V rámci něj bude uvedena premiéra jejího díla Choreografická cvičení I. a jako host večera vystoupí Pražský komorní balet s choreografií Černé zrcadlo.

„Choreografická cvičení jsou mým nezávislým autorským projektem,” říká Hana Polanská Turečková. “Přizvala jsem tým umělců, se kterým pracuji delší čas, a společně zkoumáme věci, které jsou pro naši tvorbu určující.” Premiéra „Choreografická cvičení I.“ je tak logickým vyústěním čtyřleté spolupráce choreografky a malíře Vladimíra Houdka, v rámci jejichž spolupráce vznikají filmové nebo jevištní koláže malby a tance hledající definici vztahu mezi jazykem obrazového ztvárnění a těla. Dramaturgickým poradcem je zde kurátor a umělec Jiří Havlíček, který se o tvorbu obou umělců dlouhodobě zajímá.

“Má spolupráce s Vladimírem Houdkem trvá již od roku 2013, kdy jsme spolu uvedli premiéru pohádky Kdo je na světě nejmocnější, která vznikla na objednávku Pražského komorního baletu,” říká Hana Polanská Turečková. “Následovala dvě filmová díla a existenciální abstraktní choreografie Černé zrcadlo, jejíž reprízu mohou vidět diváci v rámci mého autorského večera. Momentálně pracujeme současně na dvou projektech – již zmíněných Choreografických cvičeních I. a Mystériu času – choreografii, která bude mít premiéru v prosinci, a vzniká také na zakázku pro PKB. Tyto dva poslední projekty, ač mají úplně rozdílné téma i cíl či ambice, se navzájem prolínají.”