ČNSO slaví čtvrtstoletí

31.10.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc

Český národní symfonický orchestr slaví 1. listopadu 2018 čtvrtstoletí své existence. Sen zakladatelů - trumpetisty Jana Hasenöhrla a dirigenta Zdeňka Košlera - po 25 letech předčí jejich očekávání. Těleso dnes patří mezi mezinárodní špičku, spolupracuje se světovými umělci jako Ennio Morricone, Andrea Bocelli nebo Anna Netrebko a koncertuje po celém světě včetně Japonska, Číny, Austrálie, Mexika nebo USA. 

Orchestr založil v roce 1993 trumpetista Jan Hasenöhrl spolu s legendárním dirigentem Zdeňkem Košlerem. "Naším snem bylo hrát s lidmi, kteří mají nasazení a hrát hudbu, která nás i obecenstvo baví. A neméně důležitá byla, a je pro nás stále, možnost obživy. Myslím si, vcelku standardní touhy. S jídlem roste chuť se říká, a je pravda, že zejména posledních pár let nás příjemně překvapilo, nicméně se snažíme neusínat na vavřínech," vzpomíná Jan Hasenöhrl.

Během čtvrtstoletí se ČNSO zařadil k nejvyhledávanějším orchestrům v Evropě. Renomé si získal zejména pro všestranné schopnosti v širokém spektru žánrů, ať už se jedná o hudbu klasickou, filmovou, jazzovou nebo muzikálovou. "Imponuje mi celková úroveň hudebníků ČNSO, tím myslím nejen jejich vzdělání, ale i přístup a vychování. Jsou slušní, zdvořilí a vstřícní," vyzdvihl kvality českých symfoniků skladatel Ennio Morricone. S tělesem absolvoval několik evropských turné a především v jejich hostivařském studiu nahrál soundtrack k filmu Osm hrozných, za který získalZlatý glóbus, britskou cenu BAFTA a amerického Oscara. Speciální verzi soundtracku pak Morricone s ČNSO společně nahrávali ve slavném londýnském studiu Abbey Road. 

Od roku 2005 agentura ČNSO organizuje letní Mezinárodní hudební festival Prague Proms, jenž každoročně oslovuje publikum svým originálním programem a světově proslulými umělci. "Tajemství úspěchu uplynulých 14 ročníků Prague Proms je ve snaze držet si rozhled, sledovat okolí a nabízet neustále nové projekty, " vysvětlil ředitel festivalu Jan Hasenöhrl. "Jsme pyšní, že se nám daří každý rok představit českému publiku osobnost, která ještě naši zemi nenavštívila. Příští rok to bude francouzská jazzová legenda Michel Legrand, který spolupracoval již s Milesem Davisem," prozradil.