Čokoládový mistr Zdenek Rykr

27.5.2016 / Kulturní servis / Filip Sychra

Národní galerie v Praze otevřela v pátek 27. 5. ve Veletržním paláci výstavu Zdenek Rykr a továrna na čokoládu. Název odkazující na známý film nebyl zvolen náhodou. Zdenek Rykr se totiž významně zasloužil o vizuální podobu prvorepublikové První české akciové společnosti továren na orientálské cukrovinky a čokoládu, dodnes známé pod značkou Orion. Ještě dnes jeho hvězda září z obalů stejně jako sedící postava na čokoládové tyčince Kofila. Výstavu plnou kdysi slavných umělecky propracovaných obalů na cukrovinky a vskutku různorodých obrazů a uměleckých plastik od pouhého jednoho umělce můžete shlédnout do 28. srpna.

Zdenek Rykr byl neobyčejně talentovaným umělcem, jehož tvorba však byla přijímána s rozpaky a nepochopením. Na jedné straně tak stál outsider umělecké komunity, na straně druhé průkopník a inovátor na poli propagační grafiky. Jeho volná tvorba kolísá mezi řadou stylů od expresionismu přes kubismus, novoklasicismus až k surrealismu – Rykr byl konzervativní a avantgardní zároveň. Jeho reklamní tvorbu můžeme naopak definovat zcela jednoznačně – jako moderní a ve své době vizionářskou.

První česká akciová společnost továren na orientálské cukrovinky a čokoládu začala s Rykrem spolupracovat v roce 1921. Firma díky němu dokonce získala prestižní  ceny  na  několika světových  výstavách – v roce 1929 v Barceloně, v roce 1935 v Bruselu či o rok později v Paříži. Originální umělec tvořil i pro další značky tehdejší doby jako byly Čedok, Káva Kulík, Palaba Slaný, německá automobilka Horch, Dr. Zátka, Škoda nebo Baťa.

Vedle výtvarné propagace se věnoval i volné tvorbě – malbě a kresbě. Již v roce 1921, jakožto samouk a student, vystavoval se slavnými Tvrdošíjnými, ve 30. letech pak vystavoval v Paříži v Salónu Nadnezávislých. Zaujala ho i karikatura a žurnalistika – podílel se na tvorbě satirického časopisu Trn, psal fejetony a byl redaktorem časopisu Domov a svět.

Rykr svůj život ukončil dobrovolně pod tlakem nacistické okupace v 39 letech v roce 1940 skokem pod vlak na železniční trati pod Barrandovem.

K výstavě vznikl stejnojmenný katalog a připraven je také obsáhlý doprovodný program. Vedle tradičních komentovaných prohlídek či výtvarných dílen a programů pro školy, proběhne i několik speciálních akcí inspirovaných umělcovým životem – třeba prohlídka výstavy a ilustrované vyprávění umělce Pavla Ryšky.