Collegium 1704 na Hradě

16.10.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc

22. října 2018 zahájí Collegium 1704 pražskou sezónu 2018/19 ve výjimečném prostoru Katedrály sv. Víta velkolepou Missou Salisburgensis H. I. F. Bibera v české premiéře a skladbou Te Deum J.–B. Lullyho. Mimořádný koncert přispěje k letošnímu výročí 100 let od vzniku republiky a zároveň oslaví 10 let existence koncertního cyklu Hudební most Praha – Drážďany. Koncert je součástí evropského turné Versailles – Praha – Drážďany – Řím. 

Uvedení Biberovy a Lullyho skladby ve Versailles proběhne v rámci tříleté rezidence Collegia 1704 v Château de Versailles v letech 2018–2021. Po boku orchestru a sboru se představí věhlasný francouzský dětský sbor Les Pages du Centre de musique baroque de Versailles. Pražské vystoupení nese podtitul Koncert svornosti k poctě našich předků a koná se i díky podpoře významných mecenášů umění sdružených v nadačním fondu Bohemian Heritage Fund.

Letošní jubileum vzniku republiky a zároveň výročí 100 let od konce 1. světové války oslaví Collegium 1704 zahajovacím koncertem pražské sezóny v mimořádném prostoru Katedrály sv. Víta v pondělí 22. října 2018. Program slavnostního koncertu zahrnuje věhlasné Te Deum Jeana Baptisty Lullyho a velkolepou Missu Salisburgensis Heinricha Ignaze Franze Bibera, která se českému publiku představí vůbec poprvé. Collegium 1704 provedlo Biberovu mši se značným ohlasem již v roce 2016 v rámci evropského turné, jehož premiéra tehdy proběhla na prestižních Salzburger Festspiele v prostoru, pro který bylo toto dílo zkomponováno – v salcburském Dómu.

Vedle Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704 v čele s Václavem Luksem se na pódiu objeví věhlasný dětský sbor Les Pages du Centre de musique baroque de Versailles. Sbor vznikl v roce 1987 pod názvem Les Pages & les Chantres. Počtem členů a složením hlasů odpovídá chóru Královské kaple za vlády Ludvíka XIV. a k jeho poslání patří propagace francouzského hudebního dědictví 17. a 18. století. Pod taktovkou uměleckého vedoucího Oliviera Schneebeliho se Les Pages objevují na nejvýznamnějších festivalech barokní hudby ve Francii i v zahraničí (Arques-la-Bataille, Budapešť, Lanvellec, Praha, Postupim, Lucern, Lucemburk, Pontoise, Sablé, Vézelay ad.).

Pražský koncert je součástí společensky i diplomaticky významného evropského turné k výročí 100 let od konce 1. světové války. Pražský koncert je vůbec první spoluprací Pražského hradu a zámku ve Versailles a kromě široké veřejnosti se jej zúčastní i představitelé státu nebo biskupské obce. Vedle provedení v Katedrále sv. Víta a následně v Annenkirche v Drážďanech se slavnostní koncertní program představí ve dvou výjimečných prostorách s významnou historií.