Collegium 1704 s příběhem sv. Jana Křtitele

29.1.2020 / Kulturní servis / Marek Šulc

Sezóna 2019/20 vstupuje do své druhé poloviny oratoriem Alessandra Stradelly San Giovanni Battista. Kromě Prahy a Drážďan představí Collegium 1704 toto oratorium i publiku v Amsterdamu. Jde o jedinečnou příležitost slyšet dílo, s nímž Collegium 1704 s velkým úspěchem vystoupilo na Salzburger Festspiele v roce 2018.

Příběh sv. Jana Křtitele a svůdné královské dcery Salome převyprávěný Alessandrem Stradellou se vyznačuje melodickou invencí a pestrostí zpracování libreta. Oratorium bylo napsáno roku 1675 na zakázku jako jedno ze čtrnácti oratorií uváděných mezi svátkem Tří králů a Velikonocemi. Životy svatých byly oblíbeným tématem takových děl, Stradella ale přistoupil k příběhu Jana Křtitele na dobové poměry s neobvykle přímočarou dramatičností. Libretista Ansaldo Ansaldi postavil příběh na pěti postavách: na Svatém Janu Křtiteli, Salome, jejím otci Herodovi, matce Herodiade a rádci. V oratoriu chybí vypravěč a sbor, což se odráží v závěru první i druhé části, který Stradella v obou případech zasvětil duetu Heroda a jeho dcery Salome.

Oratorium San Giovanni Battista zazní v podání Collegia 1704 celkem třikrát. Poprvé to bude 4. února 2020 v Dvořákově síni Rudolfina v rámci pražské sezóny, podruhé 6. února 2020, tradičně v drážďanském Annenkirche jako součást Hudebního mostu Praha – Drážďany. Třetí provedení oratoria San Giovanni Battista proběhne 8. února 2020 v koncertní síni Het Concertgebouw v Amsterdamu, tento koncert bude vysílán živě rozhlasem.

Pro oba hlavní představitele bude koncert 4. února 2020 jejich pražskou premiérou. V titulní roli Jana Křtitele se představí francouzský kontratenorista Christophe Dumaux, který s Collegiem 1704 v této roli účinkoval i na Salzburger Festspiele, jako Salome vystoupí italská sopranistka Arianna Vendittelli, která se souborem spolupracuje poprvé.