Collegium 1704 slaví desáté výročí

17.3.2015 / Kulturní servis / Marek Šulc

Collegium 1704 slaví své letošní 10. výročí ve velkém stylu. Na dvou koncertech v pražském Rudolfinu, 30. a 31. března, provede velkolepou Mši h moll Johanna Sebastiana Bacha, která je úzce svázána s historií souboru. Nahrávka tohoto díla v podání Collegia 1704 pod vedením Václava Lukse uhranula kritiky od BBC po Austrálii, v létě se Mší h moll Collegium 1704 vystoupí na samotných Salzburger Festspiele. 

Pouhých deset let stačilo Václavu Luksovi na to, aby z komorního ansámblu vybudoval jeden nejuznávanějších světových souborů specializovaných na hudbu 17. a 18. století – Collegium 1704. Byť si Collegium 1704 vysloužilo světový ohlas především jako ambasador hudby Jana Dismase Zelenky, na samotném začátku historie souboru to byl Johann Sebastian Bach, jehož velká vokálně instrumentální díla představilo Collegium 1704 v roce svého vzniku v rámci projektu Bach – Praha – 2005. Tento projekt, na kterém se poprvé představil vokální ansámbl Collegium Vocale 1704 a Collegium 1704 v podobě orchestru, který do té doby vystupoval pouze jako komorní soubor, vyvrcholil právě Bachovou Mší h moll provedenou 23. května 2005 na Pražském jaru. Po deseti letech patří Collegium 1704 k vůdčím bachovským interpretům a je pravidelně zváno k účinkování na nejprestižnějších evropských festivalech zasvěcených odkazu J. S. Bacha. A Bach figuruje i u dalších milníků v historii souboru.

Vyvrcholením jubilejního roku Collegia 1704 je však pozvání na Salzburger Festspiele, kde 19. června provede – jak jinak – Bachovu Mši h moll. „O pozvání jsme nijak neusilovali, ono to u této kategorie festivalů ani nejde. Prostě nás dramaturg festivalu slyšel v rádiu a pak nám napsal,“ popisuje prozaické okolnosti takové mimořádné pocty Václav Luks, umělecký vedoucí souboru. Collegium 1704 bude po letech prvním českým souborem, který na tomto festivalu první kategorie vystoupí: naposledy to byla před více než deseti lety Česká filharmonie.