Collegium 1704 zahájí novou sezonu

10.10.2016 / Kulturní servis / Marek Šulc

Mariánské nešpory – rarita, která se u nás v současné době objevuje v  koncertních programech zcela výjimečně. Po úspěších zahraničního léta se Collegium 1704 opět vrací ke svému domácímu publiku, kterému na zahajovací dvojici koncertů 24. a 25. října nenabídne nic menšího než toto mistrovské barokní dílo Claudia Monteverdiho. Provedením nešpor orchestr zároveň předjímá skladatelovo nadcházející významné výročí.

Zahajovací říjnový program se ponese v duchu blížícího se 450. výročí narození Claudia Monteverdiho a to novým provedením v Praze jinak ojediněle uváděných Mariánských nešpor – majestátní barokní skladby, která již v loňském roce zaznamenala mimořádný úspěch. Tentokrát umocní posluchačský zážitek výjimečná akustika jednoho z nejlepších pražských koncertních sálů – Dvořákovy síně pražského Rudolfina. Hned v pátek 28. října zazní nešpory také v Annenkirche na zahajovacím koncertě drážďanské sezony Collegia 1704.

„Monteverdiho Mariánské nešpory jsou převratným dílem, ve kterém jeho autor spojuje umění vrcholné vokální polyfonie s nově se rodící operní řečí a instrumentální virtuositou. Díky jeho originalitě a tvůrčí odvaze můžeme obdivovat dnes toto dílo […] především jako jedinečný monument, který otevírá s počátkem nového věku budoucí cesty vývoje evropské hudby,“ uvádí k výjimečnosti skladby koncertu Václav Luks.

Nešpory datované k roku 1610 věnoval autor papeži Pavlu V. a první známé provedení díla proběhlo v srpnu 1613 v Benátkách. Jejich monumentální výstavba je dodnes srovnávána s největšími duchovními kompozicemi, jakými jsou Matoušovy pašije J. S. Bacha a Mesiáš G. F. Händela.