Concentus Moraviae odhaluje program

19.2.2016 / Kulturní servis / Marek Šulc

Festival Concentus Moraviae, který vyniká rafinovanou dramaturgií, atraktivními hosty mezinárodní i tuzemské scény, ale i mimořádným počtem koncertů i míst konání, zveřejňuje program a zahajuje předprodej. V průběhu celého měsíce června zve festival do historických sálů moravských hradů, zámků i dalších unikátních prostor od Mikulova přes Boskovice, Náměšť nad Oslavou po Valtice či Slavkov u Brna.

Do erbu letošního 21. ročníku vetkli pořadatelé citaci ze Shakespearova sonetu č. 8 „Se strunou struna v téže tónině, v manželské souhře se vždy doplňují”. Složitost a jemnost vztahů v souhře kvarteta bývá často srovnávána s manželstvím. Shakespeare a jeho hudební souvztažnosti budou spolu s kompletním Beethovenovým kvartetním dílem atributy této klíčové události letní sezóny v České republice.

Concentus Moraviae uvede těžko uvěřitelných 22 kvartetních souborů v čele s letošním rezidentem Pavel Haas Quartet. Festival se tak stává jednou z nejvýznamnějších evropských přehlídek českých a světových kvartet posledních desetiletí. Vedle kompletní české špičky zastoupené kromě Haasovců například Wihanovým či Talichovým kvartetem, přivítá Concentus Moraviae také zahraniční hosty, včetně špičkových souborů mladé generace, jako je americký Dover Quartet, francouzští Van Kuijk Quartet nebo kodaňský Danish String Quartet. Po jejich boku se objeví i vynikající sólisté dalších oborů, například klavíristé Ivo Kahánek a David Mareček, nebo houslista Josef Špaček.

Zajímavé přesahy mimo žánr tradičně pojaté vážné hudby přinese jistě spolupráce Ivy Bittové se slovenským Mucha Quartetem nebo zpěvačky Dashy s Epoque Quartetem. Na festivalovém pódiu se objeví i překladatel a znalec Shakespeara Martin Hilský. Program Concentus Moraviae ozvláštní i Divadelní spolek Kašpar s Romeem a Julií. V programu nemůže samozřejmě chybět patronka festivalu Magdalena Kožená, která vystoupí společně s Melody Makers Ondřeje Havelky. Program festivalu uzavře koncert Komorního orchestru České filharmonie.