Čtenářský březen provází v knihovně řada akcí

Březen je měsícem čtenářů. Městská knihovna v Praze proto připravila bohatou nabídku akcí, spojených se čtením a knižní kulturou v nejširším slova smyslu.

Měsíc březen má již dlouho tradici jako období, které je věnováno právě čtenářům. Už za první republiky pořádal Svaz knihkupců a nakladatelů tzv. „Týdny knihy“. Březen je také měsíc, ve kterém se krom Vánoc nakupuje největší množství knih na trhu. Letošní téma měsíce čtenářů zní „Zpátky do knihoven!“

Při této příležitosti připravila Městská knihovna v Praze široké spektrum aktivit ve své centrální budově na Mariánském náměstí, ale i ve svých pobočkách.

Tradiční Noc s Andersenem proběhne v pátek 31. března 2023 nejen na pobočce Hloubětín, ale i v Ústřední knihovně, kde bude mít inovativní podobu s programem do 22:00 hodin a množstvím známých hostů ve spolupráci s Radiem Junior.

Nejvýznamnějším bodem programu měsíce čtenářů bude jistě setkání s vynikajícím překladatelem, shakespearologem a profesorem anglické literatury prof. PhDr. Martinem Hilským, CSc. Ve své úvaze se bude věnovat tématu Manipulace a moc slova ve hrách Othello a Richard III. a přispěje tak k dalšímu obohacení pohledu Shakespeara a jeho dobu. Přednášku, v níž se Martin Hilský zamyslí mimo jiné nad tím, zda William Shakespeare předjímá politické rituály moderní doby a jak mohou slova působit ve službách různých charakterů a mechanismu moci, přednese ve Velkém sále Ústřední knihovny 16. 3. od 19 hod.

Na milovníky literatury čeká ale i řada dalších akcí. V pobočce Smíchov se mohou 9. 3. v 18 hod. setkat se spisovatelem Ivo Skopalem a populárním rozhlasovým moderátorem Jakubem Pavlovským, kteří povedou mezi sebou rozhovor nad knihou Vykořenění. Vypráví příběh o útěku člověka před sebou samotným. Literární večer pořádá Městská knihovna v Praze ve spolupráci s organizací Odnaproti, která si klade za cíl zviditelňovat současnou českou LGBT+ literaturu a dávat prostor Queer autorům.

I v pobočce Zahradní město mohou zájemci oslavit měsíc knihy literární akcí. Nese název Doteky haiku v Zahradním Městě. V podvečer (17 hod.) 15. 3. bude o specifickém básnickém útvaru – haiku vyprávět lektorka Dáša Rýdlová. Haiku je druh básně, která umí zachytit nálady i prchavé okamžiky. Je to japonský literární útvar a skládá se přesně ze 17 slabik. Prostor bude dán i osobní tvorbě a následnému čtení a sdílení zážitků. Předchozí zkušenosti s tvorbou haiku nejsou nutné.

Při příležitosti 40 let od založení pobočky Opatov v ní představí 21. 3. od 17 hod. Jan Lukavec svoji novou knihu esejů o největším českém sídlišti i sídlištích obecně nazvanou Jižák. Autor si v ní všímá svérázného fenoménu Jižního Města, způsobu života a životních pocitů jeho obyvatel i odrazu tématu v literatuře. Text provázejí působivé fotografie Karla Cudlína.

Pozadu s oslavami čtenářského měsíce nezůstane ani Dům čtení (Ruská). Ve středu 22. 3. od 18 hod. se mohou návštěvnici pobočky setkat se třemi současnými autory. Irena Henzl Velichová představí svoji druhou básnickou sbírku Jádro škrábej, Soňa Haas pokřtí prvotinu Filé ve větvích a Jan Sojka, autor mnoha básnických nebo prozaických knih, některé vyšly i v zahraničí, pak básnickou skladbu Přemalovat pot.

Součástí březnového programu Městské knihovny je také tvořivá dílna pro děti v pobočce Vozovna. Ve čtvrtek 23. 3. si v ní budou moci od 16 hod. vytvořit své vlastní hvězdy nebo planetky a povyprávět si u toho nejen o objevování neznámého vesmíru, ale také o zvědavosti a kamarádství. Dílna jen inspirovaná knihou, spisovatele Kyryla Bezkorovajnyjho Kamarádka z temné hmoty. Vhodné pro děti od sedmi do jedenácti let. Je třeba si rezervovat místo.

Foto: Profimedia

Podcast