Curyšská opera připomene 100. výročí úmrtí Franze Kafky představením Amerika

Letošních 100 let od spisovatelova úmrtí připomene v Curychu opera Amerika skladatele Romana Haubenstocka-Ramatiho, která je založena na Kafkově stejnojmenném románovém fragmentu.

V roce 2024 si připomínáme 100 let od úmrtí světoznámého pražského německy píšícího spisovatele Franze Kafky, předního představitele literárního expresionismu. Curyšská opera u příležitosti tohoto výročí uvede v premiéře 3. března operu Amerika, kterou podle stejnojmenného Kafkova románového fragmentu (známého též pod názvem Nezvěstný) napsal polský skladatel Roman Haubenstock-Ramati (1919-1994).

Nedokončená literární předloha vznikala mezi léty 1911 a 1914 a jednalo se o autorovu románovou prvotinu. Příběh vykreslující krizi tehdejší moderní doby popisuje cestování šestnáctiletého chlapce Karla Rossmanna. Obraz Ameriky jako země naděje a otevřených možností se v něm před očima mladého člověka brzy promění ve svět plný odcizení, absurdity a bizarních společenských konvencí.

Franz_Kafka_1910.jpg
  • Franz Kafka v roce 1910 (©Otto Schlosser & Max Wenisch)

Opera Amerika, která měla premiéru v roce 1969 v Berlíně a od té doby byla inscenována už pouze dvakrát, je vrcholným dílem polského skladatele židovského původu jménem Roman Haubenstock-Ramati. Ten se narodil v Krakově a postupně žil ve Lvově, Palestině, Tel Avivu, Paříži a nakonec ve Vídni. I jeho vlastní životní příběh, plný zvratů, ústrků a vyhnanství, připomínal v mnoha ohledech osudy románového „Nezvěstného“.

Náročnou produkci jeho díla v Curyšské opeře hudebně nastudoval dirigent Gabriel Feltz, za režijním pojetím stojí Sebastian Baumgarten. Hlavní roli Karla Rossmanna nastudoval tenorista Paul Curievici. Scénu a kostýmy vytvořila Christina Schmitt, autorem choreografie je Takao Baba. Po premiéře začátkem března se představení dočká na jaře ještě šesti repríz.

Úvodní foto: Roman Haubenstock-Ramati (©Wikimedia Commons)

Podcast