Cyklus Hybatelé rezonance otevře klavírista Jan Bartoš díly českých skladatelů

Na prvním klavírním recitálu z cyklu Hybatelé rezonance v nové sezóně zahraje Jan Bartoš v pondělí v Anežském klášteř program založený na úspěšném, letos vydaném albu se skladbami Smetany a Kabeláče, které doplní ještě Leoš Janáček.

Šestý ročník cyklu klavírních recitálů Hybatelé rezonance, který nabízí setkání s českou klavírní špičkou a nástroji značky C. Bechstein v prostorách Anežského kláštera, zahájí v pondělí 2. října od 19.30 pianista Jan Bartoš. Umělec, který má pověst hlubokého a přemýšlivého interpreta a který se na Hybatele rezonance vrací po čtyřech letech, vystoupí tentokrát s programem ze svého oceňovaného nejnovějšího CD.

Posluchači se mohou z tohoto alba těšit na cyklus Sny Bedřicha Smetany a Osm preludií pro klavír Miloslava Kabeláče. Program doplní ještě dvě skladby Leoše Janáčka - Sonáta pro klavír 1. X. 1905 es moll „Z ulice“ a cyklus V mlhách, které Bartoš nahrál už na své předchozí album z roku 2019.

Letošní Bartošovu kabeláčovsko-smetanovskou nahrávku ohodnotil BBC Music Magazine jako „jednu z nejlepších a nejpodnětnějších nahrávek české klavírní tvorby za poslední roky“. Sám Jan Bartoš ke spojení obou skladatelů říká „Kabeláčovo silně humanisticky zaměřené dílo vědomě navazuje na skladatelský odkaz Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka. Vždy jsem mezi těmito autory vnímal silnou vnitřní příbuznost. Paralely zahlédneme i v jejich uměleckých cestách. Byli nejen uznávanými skladateli, ale i respektovanými dirigenty a klavíristy.

Dále pak v rámci této sezóny vystoupí na Hybatelích rezonance 6. listopadu Jitka Čechová, a to rovněž s programem ze skladeb českých autorů; na jaře pak jazzový klavírista Vít Křišťan (8. dubna) a nakonec Ivo Kahánek s širokým repertoárem rozkročeným mezi Scarlattim a Bartókem (13. května).

Foto: Jan Bartoš (©Antonín Kratochvíl)

Podcast