Dagmar Pecková dnes připomene vyvraždění obyvatel rodinného tábora z Terezína. Zazní Biblické písně Antonína Dvořáka

Podle Peckové je povinností neustále připomínat osudy lidí, kteří se stali oběťmi jen kvůli svému původu.

Mezzosopranistka Dagmar Pecková dnes v Malé dvoraně Veletržního paláce v Praze koncertem připomene vyvraždění obyvatel tzv. Terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Birkenau. Jejich vyvraždění v lágrovém baráku BIIb se uskutečnilo 8. března a 10. až 12. července 1944, o život přišlo téměř 7500 vězňů.

Vstup na pietní koncert, na němž operní pěvkyně vystoupí s repertoárem Biblických písní Antonína Dvořáka, je zdarma. Dagmar Peckovou na koncertě doprovodí pianista Karel Vrtiška. Biblické písně si pro pietní koncert vybrala Pecková osobně. Jde o cyklus deseti zpěvů pro sólový hlas za doprovodu klavíru nebo varhan, předlohou pro ně byla Antonínu Dvořákovi Bible Kralická. Koncert se uskuteční symbolicky ve Veletržním paláci, na místě, kde měly židovské deportace svůj počátek.

V rámci koncertu budou moci návštěvníci zhlédnout komentovaný sestřih diskusí z cyklu Vysílání stanice Bubny k aktuálně konané výstavě Památníku ticha Nový světový pořádek. Ten představí výběr názorů k paralelám válek a válečné propagandy v podání novinářů Jakuba Szántó, Michala Kubala, Petry Procházkové a Jaroslava Spurného, historika Petra Koury, diplomatů Petra Koláře či Tomáše Pojara, novináře a filantropa Jana Dobrovského nebo režiséra a producenta Václava Marhoula.

Památník ticha letos také u příležitosti 80. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha připomněl na výstavě Nový světový pořádek jeho nepříliš známé aktivity spojené s novým uspořádáním evropského jihovýchodu podle rasových principů. Multimediální expozice byla pro zájem prodloužená a bude otevřená do 28. srpna v prostorách Univerzity Karlovy v Praze.

Zdroj: ČTK
Foto: Profimedia

Podcast