Daishin Kashimoto hostem FOK

2.3.2016 / Kulturní servis / Marek Šulc

První koncertní mistr nejslavnějšího orchestru světa Berlínské filharmonie vystoupí 2. a 3. března jako sólista na abonentních koncertech Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Japonský houslista Daishin Kashimoto zahraje Čajkovského Koncert D dur. FOK bude řídit šéfdirigent Pietari Inkinen, který s Kashimotem studoval v houslové třídě slavného pedagoga Zakhara Brona.

„Studenti v jeho třídě byli vždy hodně propojeni, vznikala tu trvalá přátelství. Když Pietari odstartoval svou dirigentskou kariéru, sešli jsme se na jednom pódiu v Japonsku, téměř okamžitě jsem cítil to společné prožívání hudby z dob studií,“ vzpomíná Daishin Kashimoto na společná studia, která absolvoval mimo jiné i slavný Vadim Repin.

„Studovali jsme u ruského profesora, proto je mi už od těch dob Čajkovského hudba hodně blízká a těším se, že si ji s Maestrem vychutnáme. Koncert D dur je virtuózně náročný a přitom nesmírně romantický, v tom je jeho působivost,“ dodal Kashimoto.

„S Daishinem se známe dlouho a velmi dobře, proto doufám, že naše koncerty přinesou mnoho pozitivního i Symfonickému orchestru hl. m. Prahy FOK. Příštím týdnem snad začne dlouhodobá a příjemná spolupráce,“ vysvětluje Pietari Inkinen, proč pozvání Daishina Kashimota k FOK inicioval. 

Foto: Matt Anker/Warner Classics