Dance Gala ve Státní opeře

15.6.2015 / Kulturní servis / Marek Šulc

Balet Národního divadla v neděli 21. června ve Státní opeře uvádí speciální představení Dance Gala. O dramaturgii slavnostního večera se postaral budoucí umělecký šéf baletního souboru Filip Barankiewicz. Výběrem choreografií a hostů chce nastínit svou uměleckou vizi a směřování souboru.

Téměř tříhodinové Gala nabídne exkluzivní výběr z klasických i moderních děl světové choreografie (Bournonville, Petipa, Grigorovič, Cranko, Greve, Galili, Spuck, Goecke, Bigonzetti, Scholz, Cauwenbergh, Kozielska, Elo). Vystoupí první sólisté ze Stuttgartského a Berlínského baletu (Anna Osadčenko, Dinu Tamazlacaru, Alicia Amatriain, David Moore, Jason Reilly, Daniel Camargo), z Finského národního baletu (Eun-Ji Ha & Michal Krčmář) a hvězdy z Velkého divadla v Moskvě (Kristina Krétova a Simon Čudin).

Chybět samozřejmě nebudou tanečníci Baletu Národního divadla (Zuzana Šimáková, Mathias Deneux, Viktor Konvalinka, Aya Watanabe, Kristýna Němečková a Štěpán Pechar), kteří se představí v choreografiích současného šéfa Baletu ND Petra Zusky i nastupující generace: Viktora Konvalinky a Ondřeje Vinkláta.

Příležitost objevit se po boku světových hvězd dostane také sólistka Baletu ND Alina Nanu, která spolu s Danielem Camargo, prvním sólistou Stuttgartského baletu, zatančí pas de deux Diana a Acteon. Finále Gala bude patřit souboru Baletu ND.