Daniel Hope jako kurátor

19.8.2016 / Kulturní servis / Marek Šulc

Zahájení koncertní sezóny bude za necelé tři týdny patřit festivalu Dvořákova Praha. Jednou z hlavních hvězd letošního programu je vynikající britský houslista, propagátor hudby a energický spiritus agens řady projektů Daniel Hope. Ten se nejen opakovaně ujme svých krásně znějících „guarnerek“, ale zhostil se i kurátorské pozice komorní řady Dvořákovy Prahy. „Pozváním ke spolupráci na komorní řadě jsem velmi poctěn a oceňuji, že mi ředitel festivalu Marek Vrabec nechal při tomto úkolu volnou ruku,“ říká Daniel Hope, který tuto roli přijal jako první zahraniční osobnost v historii festivalu. Jeho rukopis ponese mezi 6. a 19. zářím pětice koncertů, na kterých bude znít nejen dílo Antonína Dvořáka, ale třeba i Hopeův oblíbený Erwin Schulhoff. 

„Komorní řada již třetím rokem dává prostor vždy jedné zajímavé umělecké osobnosti z hudebního světa s vřelým vztahem k Antonínu Dvořákovi, aby vytvořila malý festival uvnitř festivalu, festival s osobitou atmosférou a dramaturgií, komorní řadu Dvořákovy Prahy,“ říká ředitel Dvořákovy Prahy Marek Vrabec a dodává: „Jsem moc rád, že po violoncellistovi Jiřím Bártovi a klavíristovi Ivo Kahánkovi mou nabídku kurátorského postu poprvé přijal zahraniční umělec, houslista Daniel Hope. Toto střídání českého a zahraničním kurátora se stává letošním rokem tradicí Dvořákovy Prahy.“

Společně s ředitelem festivalu Markem Vrabcem přizvali ke spolupráci například violoncellistu a uměleckého ředitele Chamber Music Society of Lincoln Center Davida Finckela, jeho ženu, klavíristku Wu Han, houslistu Jana Mráčka, tenoristu Pavla Černocha a řadu dalších. Sympatický houslista Daniel Hope, který vedle skvělé hry na housle píše knihy, natáčí dokumentární filmy či pořádá vlastní festival, je považován za nástupce Yehudi Menuhina, svého váženého mentora. Šestkrát byl oceněn prestižní cenou ECHO Klassik a spolupracuje s předními orchestry, soudobými skladateli, ale i hvězdami show businessu, jeho umělecký záběr je rozkročený mezi žánry i staletími. V roce 2015 obdržel prestižní cenu European Cultural Prize for Music, jejímiž nositeli jsou také Daneil Barenboim, Placido Domingo nebo Berlínští filharmonikové.