Daniil Trifonov vystoupí s Českou filharmonií pod taktovkou Jakuba Hrůši

Hlavní hostující dirigent České filharmonie Jakub Hrůša se k orchestru v příštím týdnu vrátí se Sukovým Asraelem a Skrjabinovým Koncertem fis moll, který bude mít světového sólistu.

Koncerty České filharmonie ve Dvořákově síni Rudolfina v příštím týdnu nabídnou posluchačům spolupráci světového sólisty a v současnosti nejúspěšnějšího českého dirigenta. Od 26. do 28. dubna, vždy od 19:30, zazní smuteční symfonie Asrael českého skladatele Josefa Suka a Koncert pro klavír a orchestr fis moll od Alexandra Skrjabina v podání dirigenta Jakuba Hrůši a světově uznávaného pianisty Daniila Trifonova.

„V případě Koncertu pro klavír fis moll mne nejvíc energizuje pomyšlení na hudební spolupráci s pianistou Daniilem Trifonovem. Jsou sólisté, jež nelze ani v nejmenším zařadit mezi ostatní nebo nějak typově definovat. Fascinují naprosto jedinečně. Jmenoval bych jednoho v minulosti – alespoň pro mne byl takovým Svjatoslav Richter. Dnes mne podobným způsobem unáší Daniil Trifonov," říká Jakub Hrůša, který je kromě hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie také šéfdirigentem Bamberských symfoniků, designovaným hudebním ředitelem Královské opery v Covent Garden v Londýně a hlavním hostujícím dirigentem Orchestru Národní akademie svaté Cecílie v Římě.

Trifonov je rodákem z Nižního Novgorodu, žije však v New Yorku. Je držitelem ceny Grammy za nejlepší klasické sólové album roku 2018. S Českou filharmonií debutoval v roce 2015 pod taktovkou Jiřího Bělohlávka, v roce 2020 vystoupil pod taktovkou Semjona Byčkova na zahajovacím koncertě sezóny. Skrjabinův jediný klavírní koncert před ním s Českou filharmonií také provedli Emil Mikelka a Lev Vinocour, zatímco Garrick Ohlssohn jej nahrál pro Supraphon.

K Sukově smuteční symfonii pak má Jakub Hrůša silný vztah: „Sukův Asrael patří v kontextu celého mého hudebního života ke ‚kultovním‘ skladbám. Uchvácení její silou a krásou mne provází už od mladých let, kdy jsem byl ještě na střední škole v rodném Brně, a neutuchá dodnes – naopak, posiluje se ustavičně; můj obdiv k Sukovi se právě snad především prostřednictvím tohoto díla prohlubuje,“ vyznává se dirigent.

Zdroj: TZ

Foto: Daniil Trifonov (©Profimedia)

Podcast