Deutsche Grammophon vydá Symfonii E dur Hanse Rotta v interpretaci Jakuba Hrůši

Vrcholné dílo málo známého a předčasně zesnulého romantického skladatele nahrál Jakub Hrůša s Bamberskými symfoniky. Album, na němž Rottovu hudbu logicky doplní Mahler a Bruckner, vyjde pod "žlutou značkou" 14. října.

Tvorba Hanse Rotta (1858 - 1884) je dnes nejspíše většině posluchačů klasické hudby neznámá. Přesto ji svého času obdivovali dva velikáni symfonického žánru - Gustav Mahler a Anton Bruckner. Zatímco u staršího Brucknera se Rott učil hře na varhany, vrstevník Mahler byl chvíli dokonce Rottovým spolubydlícím během studií na Vídeňské konzervatoři. A samotný Mahler také svého spolužáka Rotta označil za "zakladatele Nové symfonie".

Rottův osud byl bohužel tragický. Záhy začal trpět paranoidními stavy a depresemi, byl hospitalizován v psychiatrické léčebně a nakonec podlehl tuberkulóze ve věku 25 let. Zásluhou jeho přátel se však po něm v archivech Rakouské národní knihovny zachovaly rukopisy některých jeho písní - a především jeho jediná Symfonie č. 1 E dur. Dílo vychvalované Mahlerem vznikalo mezi léty 1878 a 1880 a jeho 3. věta nápadně předznamenává 2. větu z Mahlerovy vlastní Symfonie č. 1 D dur, přezdívané "Titán".

Nápaditá Rottova symfonie byla již nahrána několikrát: během posledních 30 let se jí zhostili mimo jiné dirigenti jako Jac van Steen, Dennis Russel Davies, Paavo Järvi a zatím naposledy - v roce 2020 - Christopher Ward. Novou nahrávku teď chystá Deutsche Grammophon, nejstarší světové vydavatelství klasické hudby.

Kromě symfonie Hanse Rotta bude na albu i Mahlerova skladba zvaná "Blumine" - sentimentální serenáda, která původně sloužila v Symfonii č. 1 D dur jako druhá věta a až později byla nahrazena slavnějším ländlerem - a Brucknerovo Symfonické preludium. Desku nahráli Bamberští symfonikové se svým českým šéfdirigentem Jakubem Hrůšou a vyjít má letos 14. října.

Foto: Profimedia

Podcast