Dialog strun a hlasu

FOK uvede soubor Schola Gregoriana Pragensis v dialogu s violoncellistou Jiřím Bártou

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK nabídne spojení tradičního gregoriánského jednohlasu a violoncella v programu nazvaném Dialog hlasu a strun. Na komorním večeru z cyklu Stará hudba se představí špičkový pěvecký ansámbl Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena spolu s violoncellistou Jiřím Bártou. Vedle gregoriánského chorálu a rané polyfonie uvedou také díla Bacha, Kodályho, Gubajduliny nebo Pärta. Koncert proběhne v kostele sv. Šimona a Judy 26. dubna 2022 v 19:30.

„K nejtypičtějším vlastnostem gregoriánského chorálu patří jistě monodie: chorální repertoár je tvořen samostatnými jednohlasými melodiemi, které se svobodně pohybují v tónovém prostoru. Tento princip ovšem není výlučnou doménou gregoriánského chorálu. Také v dalších epochách skladatelé využili – v souladu s dobovými výrazovými prostředky – síly a jednoduchosti jednohlasé melodie, kupříkladu v interpretaci sólového nástroje. Právě na tomto principu je možno vytvořit jakýsi mnohovrstevný dialog: dialog napříč staletími, ale také dialog mezi různými barvami zvuku, mezi lidským hlasem a hudebním nástrojem. Takovýto „hudební rozhovor“ je cílem tohoto koncertu. Výběr partnerů není nikterak náhodný. Sonorní barva violoncella představuje ideální nástrojový protiklad ke zvuku mužských hlasů,“ říká k programu večera umělecký vedoucí Scholy Gregoriana Pragensis David Eben.

Večer bude dramaturgicky rozdělen do tří celků, které vytvoří pomyslnou časovou osu. První z nich, nazvaný Chvála jednohlasu, nabídne posluchačům možnost srovnání dvou přístupů k výstavbě jednohlasé melodie. Zazní věta ze Suity č. 2 pro sólové violoncello od J. S. Bacha a také několik gregoriánských zpěvů. Druhá část nese podtitul Reflexe a meditace. Zde se posluchači postupně otevřou nové hudební horizonty, zazní středověký vícehlas, ale také niterná skladba Dopis o duši od soudobé skladatelky Sofije Gubajduliny. Závěrečná třetí část Setkání minulého se současným se zaměří na dialog staré hudby se soudobou tvorbou. Návštěvníci uslyší Sonátu pro sólové violoncello op. 8 maďarského skladatele Zoltána Kodályho, která patří k nejvýznamnějším violoncellovým skladbám. Večer uzavře skladba Fratres estonského skladatele Arvo Pärta, který ve své tvorbě pravidelně vstřebává vlivy gregoriánského chorálu, vokální polyfonie i pravoslavných liturgických zpěvů.

Koncert se uskuteční 26. dubna 2022 v 19:30 v kostele sv. Šimona a Judy a je součástí cyklu Stará hudba.

IG_1080x1080_orchestralni_koncerty_88.jpg

Foto: Archív FOK

Podcast