Dialogy karmelitek z MET

7.5.2019 / Kulturní servis / Marek Šulc

Obnovenou premiérou opery Dialogy karmelitek se uzavírá jarní sezóna přímých přenosů z Metropolitní opery. Jedno z vrcholných děl francouzské opery 20. století promítají česká kina už tuto sobotu 11. května 2019. Slavný tragický příběh podle skutečně události režíroval zkušený John Dexter.

Opera Francise Poulence z roku 1957 patří k nejsilnějším operním dílům 20. století. Přináší šokující příběh, který se odehrává v karmelitánském klášteře v Compiègne v období Velké francouzské revoluce. Šestnáct řeholnic se odmítlo vzdát své příslušnosti k řádu, bylo odsouzeno za spiknutí proti revoluci a 17. června 1794 popraveno gilotinou. Poulence si v opeře pohrává s motivy víry a síly myšlenky. Nevytvořil jen sondu do období francouzské revoluce, ale vhled do lidské duše. Dílo nese silný duchovní rozměr. Poprvé byla opera představena v la Scale 26. ledna 1957. Francouzská verze pak měla premiéru 21. června 1957 v pařížském Théâtre National de l'Opéra (současná Opéra national de Paris).

Met uvede toto mistrovské dílo v režii Johna Dextera a pod taktovkou hudebního ředitele Metropolitní opery Yannicka Nézet-Séguina. Jako mladá Blanche de La Force vystoupí Isabel Leonard, jako Matka Představená Karita Mattila.

Foto: Ken Howard / Met Opera