Díla Mortona Feldmana poprvé v Praze

22.2.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc

Hudba jednoho z nejoriginálnějších a nejvlivnějších skladatelů minulého století Mortona Feldmana bude představena na mimořádném koncertě 7. dubna 2018 v novém sále Centra pro soudobé umění DOX. Jeho avantgardní kompozice budou uvedeny v nastudování Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod vedením Petra Kotíka. Sólových partů se ujmou newyorský houslista Conrad Harris a belgický klavírista Daan Vandewalle. Feldmanova hudba se vyznačuje jemným, až tichým zvukem, harmonickou barevností a poklidnou odloučeností.

Morton Feldman (1926 – 1987) byl na počátku padesátých let součástí skupiny skladatelů, kteří tvořili tzv. Newyorskou školu (John Cage, Morton Feldman, Earle Brown a Christian Wolff). Ve světě vizuálního umění byl Feldman spjat s Jacksonem Pollockem, Markem Rothko, Philipem Gustonem a Robertem Rauschenbergem. Feldmanovo rozsáhlé dílo zahrnuje skladby, které se dnes řadí ke kultovním: jsou mezi nimi kompozice pro velký orchestr, díla komorní, instrumentální a vokální, velká klavírní sóla i opera Neither na libreto Samuela Becketta.

Večer v DOXu bude věnován výhradně velkým orchestrálním dílům Mortona Feldmana. Na programu je Feldmanova první kompozice pro velký orchestr Structures (1960-62), klavírní koncert Piano and Orchestra (1975) a velmi náročný houslový koncert Violin and Orchestra (1979). Krajní virtuozita tohoto díla je nejen v sólovém partu, ale též v koordinaci orchestru, houslového sóla a dirigenta. Podobný program Feldmanových děl byl uveden v New Yorku v roce 2012 v Lincolnově centru Janáčkovou filharmonií Ostrava (deník New York Times tehdy napsal: „...Vrcholem koncertu byla americká premiéra „Violin and Orchestra“ (1979). ...kompozice nekonečné a okouzlující proměnlivosti. Posluchač byl neustále konfrontován s Feldmanovou kultivovaností v práci s barvami. Úžasný výkon....“).

Díky dlouholeté spolupráce Petra Kotíka s Mortonem Feldmanem budeme na koncertě v DOXu svědky autentické interpretace Feldmanových skladeb. Jejich spolupráce začala v roce 1971, kdy oba žili v Buffalu ve státě New York. Petr Kotík uváděl Feldmanovu hudbu na svých koncertech v Praze už na počátku 60. let a zvláště poté, kdy v roce 1969 přesídlil do USA. V roce 1973 složil Feldman Instruments I pro Kotíkovu skupinu S.E.M. Ensemble. Petr Kotík jako dirigent provedl a nahrál všechny Feldmanovy orchestrální skladby, velký počet z nich v rámci festivalu Ostravské dny. Deset dní před koncertem v DOXu, vystoupí Petr Kotík se svým S.E.M. Ensemble na berlínském festivalu MaerzMusik (25.3.) s gigantickou, pětihodinovou skladbou Mortona Feldmana For Philip Guston.