Dílo konkretisty Böhma opět ožívá na výstavě

GVUO přiblíží význačného umělce spojeného s Moravskoslezským krajem

Galerie výtvarného umění v Ostravě připravila výstavu krnovského rodáka Svatoslava Böhma. Součástí výstavy jsou kromě kreseb a grafických listů i povodní poškozené dřevěné reliéfy, které vloni zrestaurovalo Museum Kampa. Vernisáž projektu SVATOSLAV BÖHM / Půdorysy paměti se uskuteční 6. prosince v 17 hodin. Výstava bude v ostravském Domě umění k vidění až do 15. ledna příštího roku.

Svatoslav Böhm se zapsal do historie Moravskoslezského kraje nejen svými výtvarnými výstupy, ale také několika uměleckými realizacemi v architektuře. Mezi jeho nejznámější práce patří například prostorové řešení památníku architekta Leopolda Bauera, dřevěný dekorativní reliéf ve vstupním prostoru hotelu Slezan v Bruntále nebo dřevěný balkon v kostele svatého Ducha v Krnově. Ve své tvorbě umělec vnímá výtvarné formy jako integrované součásti většího celku, například právě architektury.

Výstava představuje několik desítek uměleckých děl Svatoslava Böhma, především dřevěné reliéfy, návrhy pro architekturu, obrazy, kresby a experimentální grafické tisky. K nejstarším vystaveným pracím patří soubor ostravských kreseb z let 1962–1964 inspirovaných haldami, šachtami a kališti. Významné jsou cykly dřevořezů, díky nimž se autor ocitl na prahu bezpředmětné tvorby. V 60. letech Böhm rozvíjel zcela svobodné tiskařské experimenty, kdy z prokladů pro sazby sestavoval vlastní matrice a také již hotové desky otiskoval na papír. Výsledkem jsou černobílé abstraktní kompozice, jejichž obrazové pole je založeno na střídání vertikálních a horizontálních pásků, nebo na organizaci jednoduchých forem do řad, vysvětlila kurátorka Ilona Víchová.

Výstava prezentuje také řadu dřevěných reliéfů spjatých s tragickou událostí v roce 1997, kdy se ateliérem Svatoslav Böhma prohnala povodeň a mnoho děl poškodila, nebo zničila úplně. Díky restaurátorskému zásahu Musea Kampa se mnohé z nich podařilo zachránit a právě tyto reliéfy jsou také v rámci expozice vystaveny. Restaurátorský tým Musea Kampa pod dohledem autora na renovaci dřevěných reliéfů soustředěně pracoval v letech 2020 a 2021. Výsledek byl vloni představen v Museu Kampa v Praze. Ostravská výstava tento záchranářský čin s ročním odstupem připomíná. Rozsahem je sice menší, ale doplňuje ji soubor kreseb a obrazů ze sbírky Musea Kampa, které v Praze vystaveny nebyly.

Svatoslav Böhm je u nás známý svým věcným vizuálním jazykem, ať už se jedná o jeho realizace v architektuře, volné dřevěné reliéfy, kresby, tisky, grafické úpravy knih nebo návrhy knižních obálek a firemních značek. Vytvořil mimořádně koherentní dílo, které dnes řadíme k výrazným úkazům na poli neokonstruktivních tendencí, konkrétní tvorby a geometrie.

SVATOSLAV BÖHM (1934), malíř, grafik, sochař a designér, vystudoval Školu uměleckých řemesel v Brně. Byl členem tvůrčí skupiny Kontrast Ostrava a později se stal zakladatelem Klubu konkretistů. V jeho ateliéru se scházeli umělci a často se diskutovalo o umění. V 70. letech 20. století se autor zaměřil na knižní design a spolupráci s architekty na řešení interiérových a exteriérových prostorů. Na autorských a skupinových výstavách vystavuje od roku 1958. Zastoupen je ve státních a soukromých sbírkách v České republice i zahraničí.

Foto: Museum-Kampa (Svatoslav Böhm, Červeno-modrý-reliéf, 1967, dřevěný reliéf)

Podcast