Užijte si divočinu v divadle aneb Příběh o nejstarším přátelství v nové inscenaci

Londonův román na prknech MDP

Divadlo Komedie uvede 16. března v 19.30 premiéru autorské inscenace Volání divočiny / London calling. Režisér Štěpán Gajdoš společně s dramatikem Ondřejem Novotným vycházeli při psaní textu z několika situací z románu Jacka Londona Volání divočiny. V příběhu trvajícím napříč tisíciletími se v mihotajících plamenech ohně protínají pohledy člověka a psa. Bok po boku se vydávají na cestu plnou vzájemné závislosti a důvěry. Co se ale stane, když opět uslyší prastarou píseň divočiny?

Vlci a psi představují odjakživa naše bytostné alter ego. Milujeme je i nenávidíme, vážíme si jich a pohrdáme jimi, ale jen málokdo se jimi necítí být osloven. Vlk v podobě psa se stal společníkem lidského kulturního vývoje, druhem na cestě, věrným strážcem, bojovníkem ve válce, přítelem na lovu, likvidátorem odpadků nebo prostě a jednoduše kamarádem. A z nás se ve společnosti vlků a psů stali moderní lidé a bez nich bychom nebyli úplní.

Hlavním motivem nové divadelní inscenace MDP je oheň. „Oheň jako zdroj tepla, ochrana, ale také místo, u kterého se shromažďují lidé a vyprávějí si příběhy. Takhle nějak pravděpodobně vzniklo divadlo. V knize je jeden pro mě klíčový moment, kdy pes Buck leží u ohně a skrze plameny sleduje svého páníčka, který se mu zjevuje jako pravěký lovec. Je to cesta psa k domestikaci člověkem a zase zpátky. Je to koloběh, nekonečnost, stejně jako oheň, jehož plameny neustále hoří. Je to brána mezi dvěma světy,“ přibližuje inscenaci režisér Štěpán Gajdoš.

Dramaturgyně Simona Petrů doplňuje ještě další důležitou tematickou linku inscenace: „Volání divočiny je vnímáno především jako dobrodružný příběh o psu Buckovi, který se musí naučit přežít v neznámém a cizím prostředí. Pro mě je to ale především archetypální a mytologické dílo o tom, jak obstát v krutém světě. To nejdůležitější, co se Jack London na severu naučil je, že Bílé ticho, metafora pro krutou přírodu, se dá překonat jen ve spojení s ostatními. V jeho příbězích ti, kteří nepoznají sílu přátelství a vydají se na cestu divočinou sami, zemřou. Hrdinové naopak pomáhají ostatním přežít.“

V divadelním provedení slavného Londonova románu účinkují: Eva Leinweberová, Cyril Dobrý, Milan Vedral, Petr Uhlík, Tomáš Milostný a Vojtěch Dvořák.

Foto: P. Borecký

Podcast