Divadelní vitamín už v neděli

Projekt 13 divadel uvede krátké hry na jedno téma

V neděli 9. května představí třináct divadel výsledky svého třídenního snažení v rámci unikátní výzvy Vitamín D – Divadla spolu. Za úkol měl každý ze zúčastněných souborů vytvořit a natočit během 72 hodin inscenaci na společné téma. Divadelníci od Chebu až po Ostravu spojili své síly v projektu, který v českém divadelním prostoru nemá obdoby.

Nápad se zrodil v libereckém Divadle F. X. Šaldy a právě z tohoto divadla budou také v neděli 9. května od 18 hodin na YouTube kanálu Vitamín D vysílány premiéry všech krátkých divadelních her a performancí. Na výsledky netradičního inscenačního adrenalinového maratonu se budou moci diváci na internetu podívat ještě nejméně deset dnů.

Divadelníci z libereckého divadla se pro svou výzvu inspirovali akcemi typu 48 Hour Film Project či Malými Dionýsiemi kladenského divadla. Díky jejich iniciativě se ve spolupráci s dalšími soubory zrodil jedinečný divadelní formát pro tuto dobu: okamžitá podoba živého divadla, kterou je možné předat divákům po celé republice. Každý přihlášený soubor zaslal do společného klobouku tři přísloví a „divadelní notář“ Michal Zahálka jedno z nich vylosoval. Každé z divadel pak v pravý čas obdrželo vylosované přísloví mailem a mohlo se pustit do práce, na jejímž konci vznikla nahrávka krátké divadelní inscenace.

K projektu se připojilo třináct divadel: Divadlo A. Dvořáka Příbram, Divadlo F. X. Šaldy Liberec, Divadlo J. K. Tyla v Plzni, Divadlo loutek Ostrava, Divadlo Mír Ostrava, Klicperovo divadlo Hradec Králové, Městské divadlo Kladno, Městské divadlo Mladá Boleslav, Městské divadlo
v Mostě, Městské divadlo Zlín, Naivní divadlo Liberec, Východočeské divadlo Pardubice a Západočeské divadlo v Chebu společně s činohrou Karlovarského městského divadla.

Nevšední divadelní výzva má svá poměrně přesně daná pravidla. Hlavním kritériem je skutečnost, že soubory nemají natáčet filmy, ale záznamy divadelních inscenací. Proto jsou například zakázány veškeré filmové a televizní efekty, natáčet se musí na jevišti nebo zkušebně (exteriéry jsou zakázány) a snímat se může maximálně na dvě kamery. Omezena je také délka výsledného filmu – musí být v rozmezí 10–15 minut. Umělecké ztvárnění zadaného přísloví a volba žánru jsou ovšem zcela svobodné – a každý tým se s nimi dozajista popere úplně jinak a originálně.

Na výsledku třídenní výzvy se často podílí celý divadelní provoz. Nejsou to pouze herci, režiséři, dramaturgové, výtvarníci či hudebníci, ale také technici, osvětlovači, zvukaři, garderobky, vlásenkářky a spousta dalších lidí. Všichni jsou nezastupitelní a všichni se snaží hájit barvy svého divadla naplno. Všichni aktéři věří, že pocit vzájemné soudržnosti a podpory je přesně tím vitamínem, který všichni potřebujeme a že podobně to budou vnímat i diváci. Přestože nejde primárně o soutěž, diváci se mohou zapojit do hlasování o tom, která inscenace je nejvíce zaujala. Mohou tak podpořit své oblíbené divadlo, ale stejně tak mohou ocenit a podpořit originalitu jiných souborů, které třeba působí ve městě, kam se běžně nedostanou.

Foto: Profimedia

Podcast