Divadelníci v Plzni budou večeřet na Zoomu

Divadlo J.K Tyla oslaví Mezinárodní den divadla on-line večeří.

On-line setkáním s fanoušky a příznivci oslaví v sobotu soubor činohry Divadla J. K. Tyla v Plzni Mezinárodní den divadla. Večeře se uskuteční v sobotu 27. března od 18:30 ve virtuální místnosti v aplikaci Zoom. Kromě šéfky souboru činohry Apoleny Veldové se jí zúčastní také herci Martin Stránský, Monika Švábová, Pavel Pavlovský, Andrea Mohylová, Michal Štěrba, Libor Stach, Jana Ondrušková, Klára Kuchinková, Zdeněk Hruška, dramaturg Zdeněk Janál a scénograf Lukáš Kuchinka. ČTK to dnes řekla mluvčí divadla Martina Drbušková.

Světový den divadla se slaví každoročně 27. března. Každoročně chystané akce se ovšem letos mohou konat pouze ve virtuálním prostoru. "Srdečně zveme na naši hodinu a půl trvající večeři. Nečeká vás žádný program, ani vám neuvaříme. Můžeme si ale udělat radost ze společného bytí, byť virtuálního. Můžeme si povídat, zpívat, jíst, vzpomínat, doufat, vyprávět, tančit. Kdy jindy máme možnost se lépe poznat než právě teď," pozvala Veldová. Kapacita místnosti je 90 hostů.

Činohra také přišla s novým on-line pořadem Česká sklizeň. Jeho cílem je rozšířit povědomí o českých autorech, především o těch, s jejichž tvorbou soubor pracuje letos i jevištně. "Rok 2021 jsme si dramaturgicky zvolili jako rok československý - nazkoušeli jsme, zkoušíme a připravujeme pro naše diváky především české tituly. Bohužel zatím mohli vidět jen jeden náš počin, a to stream nově nastudovaných Hrabalových Postřižin," řekl dramaturg souboru Janál.

Postřižinám a jejich autorovi Bohumilu Hrabalovi se bude věnovat první část cyklu Česká sklizeň. Přinese eseje z knihy Setkávání s Hrabalem od Hrabalova přítele Josefa Kroutvora. Z knihy bude v plzeňském pivovaru v sedmi dílech číst herec Josef Nechutný. V dalších dílech se diváci mohou těšit na eseje, fejetony a povídky například Karla Steigerwalda, jehož hru Neapolská choroba měl soubor uvést v březnu, nebo novináře a spisovatele a propagátora současné české kultury v Polsku Mariusze Szczygieła. Díly cyklu Česká sklizeň budou postupně zveřejňovány na youtube kanálu činohry. V dalším projektu činohry mohou diváci během 16 dílů procestovat prostřednictvím cestopisů Karla Čapka Anglii, Dánsko, Španělsko a další země. Jednotlivé díly natáčejí herci ve svých domovech a budou dostupné na youtube kanálu činohry od 31. března.

Zdroj: ČTK
Foto: Wikipedie

Podcast