Dnes začíná Letní Letná. Návštěvníci se budou moci ponořit do světa nového cirkusu

Dvacátý ročník festivalu vzdá hold novému cirkusu pod vodou i ve vzduchu, přiveze nejoblíbenější zahraniční soubory a uvede několik českých premiér. Zahajovací představení bude dnes a zítra přístupné zdarma.

Letní Letná slaví dvacetiny a vstupuje do třetí dekády. Začíná jubilejní ročník Mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla, který od 17. srpna do 3. září naplní Letenské sady novocirkusovou atmosférou.

Zahájení letošního ročníku bude v režii projektu Pocta novému cirkusu, který vychází z díla Aquanauts Pompe Hedengrena. Zavede diváky pod i nad vodní hladinu i vysoko k nebesům. Uvedena bude pouze dvakrát, a to 16. a 17. srpna od 21:00 u nové vodní nádrže na Letné a všem divákům bude přístupná zdarma. Pod režijním vedením Jespera Nikolajeffa se propojí akrobaté z Cirku La Putyka, Losers Cirque Company, AirGym Art Company společně s akvabelami z pražského SK Neptun a artisty z oblíbeného Cirkus Cirkör.

přípravy k zahájení_©František Ortmann (1).jpeg
  • Foto z příprav na zahájení (©František Ortmann)

Máme kulaté narozeniny a chceme vzdát poctu novému cirkusu, žánru či disciplíně, která je už po dvacet let součástí našeho života na Letné. Proto jsme spojili síly českých a švédských umělců, aby vzniklo něco jedinečného, něco, co na české novocirkusové scéně zatím nebylo. Zveme diváky, aby se přišli sami přesvědčit, zda se to povedlo,” říká k zahájení ředitel a zakladatel festivalu Jiří Turek.

S Jiřím Turkem o letošním ročníku Letní Letné i o zahajovacím vystoupení hovořila Zuzana Filípková:

Na festivalu se letos představí umělci z 15 zemí včetně těch, kde se tento žánr zrodil. Diváci mohou navštívit performance velšských NoFit State, francouzských Cirque Aïtal, kanadských Cirque Alfonse nebo Collectif Malunés s Movedbymatter. Češi se představí se dvěmi premiérami i inscenacemi připravenými na míru letošnímu ročníku. Festival dopřeje divadelní zážitky i dětem, které se stejně jako v minulých letech mohou těšit na vlastní scénu - letos s celkem 115 představeními.

Zahraniční program tvoří inscenace světoznámých souborů, které si Letnou podmanily již v předchozích ročnících. Francouzsko-belgický Collectif Malunés v režijní spolupráci s Kasparem Vandenberghem z ansámblu Movedbymatter vytvořili představení Bitbybit, kde jsou si bratři Simon a Vincent Bruyninckxoví nejlepšími přáteli i soupeři, zavěšeni na zubech a spojeni lanem jako pupeční šňůrou. Odlišnosti, a zároveň to, co nás spojuje, zkoumá i energická inscenace Sabotage, kterou ansámbl NoFit State nabourává zajetá klišé a která se vymyká obvyklému diváckému zážitku.

Sabotage_NoFit State_©František Ortmann_4.jpeg
  • Foto z představení Sabotage (©František Ortmann)

Cirque Aïtal z kolébky nového cirkusu – Francie – dá divákům pocítit, jaké to je být poháněn větrem, ozářen hvězdami a tančit, zpívat, skákat. V představení A ciel ouvert se tradiční cirkus potkává s novým, poezie s hudbou a akrobatické výstupy s klaunskými čísly, které proběhne pod provizorním přístřeškem. S humornou “farmářskou fantazií” přijede na Letnou kanadský Cirque Alfonse. Jejich inscenace Animal slibuje lehce surrealistickou směsici akrobacie, zpěvu, tance a divadla.

Ve festivalovém areálu dojde také ke dvěma premiérám českých novocirkusových počinů. Představení Loop (Kruh) provedou čtyři performeři souboru Losers Cirque Company, v českém stanu se pak podělí i o novinky, které uvedli na své domovské scéně: akrobatickou koláž Nespoutaní a novocirkusovou show s čistě ženským obsazením Žena, růže, píseň, kost.

3_Losers Cirque Company_Loop (kruh_©František Ortmann.jpeg
  • Foto z představení Loop (©František Ortmann)

Ženy budou rovněž hlavními postavami druhé české premiéry. V inscenaci Crossing se spojí čtyři performerky, které převážně působí na novocirkusové scéně jako sólové umělkyně. Eliška Brtnická se spojila s Italkou Eleonorou Dall'Asta, Finkou Ilonou Jäntti a Aki Yoshidou z Japonska. Ve svém díle poskytnou pohled na akrobatické nářadí jako na výtvarný objekt. Eliška Brtnická bude diváky konfrontovat se strachem v performanci Hang Out, která sklidila odborné i laické uznání. Další výrazné ženské osobnosti novocirkusové scény, Evu Starou a Alžbětu Tichou, svede v jeden večer dohromady uvedení jejich projektů Mass a Frequency.

A na české scéně uvidí návštěvníci také další ukázky tuzemské novocirkusové produkce. Pro Letní Letnou si připravila skupina Feel the Universe Circus Company představení tří rozdílných akrobatických disciplín nazvané Triptych of Existence. Širokou škálu cirkusových a žonglérských disciplín pojme Galashow, která bývá na Letní Letné vrcholem Žonglérského dne. Akrobaté AirGym Art Company se během své inscenace NonSen(s) zaměří na vykládání snů.

Sabotage_NoFit State_©František Ortmann_2.jpeg
  • Foto z představení Sabotage (©František Ortmann)

Zdroj: TZ

Úvodní foto z představení Pocta novému cirkusu (©František Ortmann)

Podcast