Dny evropského dědictví

25.8.2015 / Kulturní servis / Martina Klausová

Téměř 200 obcí a více než 800 památek místního i světového významu je přihlášeno k letošnímu ročníku Dnů evropského dědictví - European Heritage Days (EHD), které se v Česku uskuteční 5. až 13. září. Národní zahájení se bude konat v sobotu 5. září v Českém Krumlově, další program bude v Českém Krumlově probíhat od pátku 4. do neděle 6. září.

Centrem dění budou při Dnech evropského dědictví českokrumlovské kláštery, jejichž rozsáhlý areál tvoří téměř pětinu historického centra města. Jejich revitalizace za více než 300 milionů korun se blíží ke svému konci. Novým účelům začnou sloužit od listopadu. Zájemci si jejich proměnu budou moci prohlédnout v sobotu.

Na programu EHD je mimo jiné zahájení výstavy českých tradičních řemesel v Regionálním muzeu v Českém Krumlově, které se uskuteční v pátek 4. září. Muzeum připravuje také program v kupecké osadě Krumbenowe. Bude se věnovat starším dějinám českokrumlovského regionu i krumlovského meandru.

Do řady památek bude vstup volný. Součástí oslav bude slavnostní koncert barokní hudby s barokním ohňostrojem, koncert bratří Ebenů nebo třeba autorská komedie Dvojí pravda o Vilémovi z Rožmberka. Návštěvníci města budou moci zdarma také na komentované prohlídky pod názvem Objevování jižního meandru.

Součástí národních Dnů evropského dědictví 2015 bude také Den památek techniky a průmyslového dědictví. V sobotu 12. září se při něm návštěvníkům otevřou brány pivovarů, mlýnů, skláren, dolů a další doklady technické práce. Neděli 13. září bude potom ve znamení Dne lázeňské architektury.