Do divadla a pod stan ? Proč ne ?

Blíží se léto filmových projekcí, koncertů i živé kultury. Jatka78 iniciovala šapitó Azyl78.

Vytvořit prostor pro hostování mnoha svých kolegů - takový byl nápad principála Cirku La Putyka Rosti Nováka. Povedlo se. Na Výstavišti v pražských Holešovicích vyroste divadelní šapitó Azyl78. Pokud vše půjde dobře a nákaza koronavirem už nás trápit nebude, během léta si pod obřím stanem zahrají mj. hostující soubory Městských divadel pražských, Divadla pod Palmovkou, Divadla Na zábradlí, Divadlo Minor nebo Vosto5. Těšit se můžete ale i na Pražský komorní balet nebo na PKF - Prague Philharmonia.

S ředitelem Jatek78 Štěpánem Kubištou si povídala Kristýna Ševčíková.

Letní scénu Azyl78 připravujete na polovinu května. Jaká bude a jaké s ním máte plány?

Azyl78 bude velký divadelní stan. Vysoký, široký, s kapacitou 500 až 800 lidí. Bude na hranici pražské Stromovky a Výstaviště. Zvolili jsme tuto letní scénu s ohledem na to, že očekáváme, tak jako v loňském roce, drobný ostych, co se týče návratu diváků do divadel v nějakém větším množství. Že nebudou chtít lidé trávit čas v klasických divadelních prostorech v podzemí, ve tmě, s mnoha dalšími lidmi na jednom místě. Proto chceme tímto prostorem vyjít divákům vstříc a umožnit jim plnohodnotný kulturní zážitek.

Na jaké soubory, na jaká divadla se v letní scéně Azyl78 můžeme těšit?

Objeví se domácí soubory Jatek78, což je především Cirk La Putyka, dále Dekkadancers nebo Amerikánka režiséra a scénáristy Viktora Tauše, ale i další soubory jako VOSTO5 a jiné. Zároveň v Azylu bude možné spatřit i soubory, které by na Jatkách nikdo nečekal, ať už jsou to třeba Městská divadla pražská, Divadlo pod Palmovkou, Minor nebo Divadlo Na zábradlí. Součástí programu budou i koncerty, například Anety Langerové, ale celé řady dalších.

Chystá váš Cirque La Putyka něco nového?

Náš soubor Cirque La Putyka bude mít na začátku června premiéru představení Runners v režii Víta Neznala. A v září se možná dočkáme ještě jedné inscenace, což je v tuto chvíli v jednání.

Pokud byste v květnu neotevřeli, existuje záložní plán?

Chceme otevřít hned jak to bude možné. Náš záložní plán je takový, že vyčkáme na uvolňování opatření. Ve chvíli, kdy to jakkoliv bude možné s nějakou kapacitou, která aspoň nějakým způsobem bude dávat smysl jak finanční tak divácký, tak to prostě pustíme. Pokud se nedozvíme o rozvolňování v nejbližší době budeme začátek projektu chystaný na druhou polovinu května odsouvat. A první představení budeme muset zrušit. V současné době stále doufáme a věříme, že se nám podaří plnohodnotně projekt spustit ve druhé polovině v května.

Jak fungujete v době pandemie?

Jatka 78 jsou místem, kde se v současné době naplno zkouší a natáčí. Jsme součástí projektu Film naživo a divadlo naživo. Prostřednictvím specifického formátu se snažíme přenést kouzlo divadelního představení i na televizní obrazovky nebo na obrazovky počítačů. A zároveň jsme centrem, kde se aktivní soubory připravují své jednorázové akce ve veřejném prostoru nebo na nějakou situaci, která pro ně momentálně není možná. To znamená bavit lidi, inspirovat lidi a nějakým způsobem je vlastně odstavovat od těch denních starostí, co teď mají. Takže Jatka jsou takovou centrálou pro celou řadu souborů, které tady připravují svoje aktivity, a to je vlastně ta naše hlavní činnost. A zároveň plánujeme, jak jsem říkal, Azyl v létě a naplno podzimní sezónu, kde už doufám se k nám budou moci vrátit i zahraniční soubory, které diváci u nás znají.

Nabízí se finanční otázka. Jak jste tuto nelehkou dobu přežili nebo přežíváte? Lze vás nějakým způsobem podpořit?

To je hezká otázka, díky za ní. Jsme nestátní nezisková organizace. Jatka 78 vznikla díky podpoře lidí, jednotlivců, ale i některých firem. Těch, kteří k nám, když to bylo možné, chodili ve velké míře. A stejně tak se nám daří i stejným způsobem přečkat toto nelehké období. Jsme divadlo, které, co se veřejných dotací týče, dostává poměrně malou část našeho rozpočtu. Museli jsme samozřejmě rozpočet brutálně seškrtat. Ale právě díky tomu, že nám zůstali někteří naši korporátní sponzoři, někteří odešli, ale celá řada nám ještě zůstala, jsme založili program Patron 78, kde nám lidé v tuto chvíli, už víc než 350, a naprostá většina z nich v pravidelném měsíčním příspěvku, posílá 78 korun někdo třeba 278 korun. Nám se najednou sejdou takové částky, že můžeme platit naše lidi a dál pokračovat v naší činnosti. Stejně tak, jako Jatka vznikla, tak i pokračují. A to tak, že nás podporují stovky našich diváků, přátel a zájemců v tom co děláme. A díky tomu můžeme pracovat dál.

Máte na závěr nějaký vzkaz pro posluchače?

Přeji posluchačům vašeho rádia, kteří mají rádi divadlo, aby se splnilo to, co si přejeme i my. Abychom se zase mohli vrátit do divadel, ale nejenom divadel, ale i do koncertních domů a dalších prostor - za kulturou. Abychom už nemuseli konzumovat pouze prostřednictvím televizních obrazovek nebo počítačů, a abychom se potkali naživo. Protože kulturu nezastavíš. Diváky je ale třeba vidět a kontakt mít osobní.

Foto: Profimedia

Podcast