Do Liberce se vrací Čardášová princezna. Premiéru má dnes večer

Dílo Emericha Kálmána patří mezi nejoblíbenější operetní kusy.

V libereckém Divadle F. X. Šaldy připravili na závěr tohoto roku další ze svých premiér. V pátek 16. prosince se večer v premiérovém provedení rozezní zábavná opereta plná chytlavých melodií od maďarského skladatele Emmericha Kálmána Čardášová princezna.

Libreto operety původně neslo název „Ať žije láska“. Své nejslavnější dílo začal Emmerich Kálmán komponovat v Mariánských lázních, a již od své premiéry se titul řadí mezi světově nejúspěšnější.

Premiéru měla opereta ve Vídni v Divadle Johanna Strausse 17. listopadu 1915. Opereta je široce oblíbená v celé Evropě, zejména v Maďarsku, Rakousku, Německu a bývalém Sovětském svazu, kde byla adaptována do populárního filmu. Ostatně natočeno bylo v celém světě nespočet filmových verzí a nahrávek, což dosvědčuje, že jde bezesporu o Kálmánovo nejúspěšnější dílo.

Příběh se odehrává ve Vídni a Budapešti na počátku 20. století. Na křídlech populárních valčíků a temperamentních čardášových melodií je vykreslen příběh lásky tanečnice a šantánové zpěvačky a šlechtice. Skladateli se podařilo poutavým způsobem hudebně ztvárnit nejrůznější lidské emoce, slabosti i touhy. Dílo si dodnes získává srdce tisíců milovníků klasické operety po celém světě.

Nyní se Čardášová princezna vrací po 18 letech na prkna Šaldova divadla v Liberci pod režijním vedením Magdaleny Švecové. Za hudebním nastudováním nalezneme dirigenta Josefa Kurfiřta, kostýmy vytvořil Tomáš Kypta a scénografii David Janošek. I obsazení stěžejních rolí slibuje příjemný hudebně-divadelní zážitek. S Terezou Mátlovou se alternuje v roli Sylvy Varescu Miroslava Časarová, moderátorka rádia Classic Praha.

Co je jí na roli Sylvy blízké a jaká je Kálmánova hudba si můžete poslechnout níže v záznamu rozhovoru s Miroslavou Časarovou.

Na pódiu Šaldova divadla vystoupí ale i Josef Moravec / Dušan Růžička, Michal Bragagnolo / Jakub Hliněnský, Veronika Kaiserová / Stanislava Kozubíková, Blanka Černá, Jan Ježek / Oldřich Kříž, Marian Mičjar, Milan Hlavsa, Martin Stránský, Pavel Pavlas, Dario Grbič, Jiří Sehoř a další.

První premiéra je naplánována na 16. prosinec, druhá o dva dny později. V tomto roce je připravena ještě i první repríza na 27. prosinec. Další se odehrají příští rok.

Foto: Profimedia

Podcast