Do Litomyšle míří hvězdný Erwin Schrott

Smetanova Litomyšl zveřejnila velkou část programu příštího ročníku.

Pořadatelé hudebního festivalu Smetanova Litomyšl zveřejnili velkou část programu příštího, tedy 64. ročníku. Tradičně se návštěvníci mohou těšit na operní a komorní díla, orchestrální skladby, duchovní a chrámovou hudbu, ale i na moderní žánry. Přehlídka se uskuteční od 9. června do 5. července, jejím mottem jsou verše Jana Skácela.

"Motto A znovu láska… je názvem poslední básnické sbírky Jana Skácela, jehož 100. výročí narození bude náš festival připomínat dvojím uvedením premiéry pořadu stejnojmenného názvu," uvedl umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.

V Litomyšli vystoupí mimo jiné Česká filharmonie, ale také Slovenská filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Symfonický orchestr FOK, Filharmonie Brno, v galakoncertech operní soubory Národních divadel z Prahy a Brna, uruguayský barytonista Erwin Schrott či rezidenční umělec Adam Plachetka. Na programu je třeba komorní opera o Boženě Němcové na libreto Olgy Sommerové nazvaná Jsem kněžna bláznů v podání souboru opery Divadla Josefa Kajetána Tyla Plzeň.

Zaznějí oratoria i kantáty, například Carmina burana, Rekviem za mého přítele a Mesiáš, slavné symfonie Novosvětská, Leningradská či Alpská. Z instrumentálních pořadů pořadatelé upozorňují na klavírní koncert Johannesa Brahmse, který přednese Lukáš Vondráček, koncert Petra Iljiče Čajkovského Ryan Martin Bradshaw, houslový koncert Ericha Wolfganga Korngolda Jan Mráček.

Současné žánry budou zastupovat Vojtěch Dyk a B-Side Band, tentokrát i s Janáčkovou filharmonií Ostrava. Vystoupí rovněž Emil Viklický a Jazz Dock Orchestra nebo Antonio Andrade Flamenco Company Málaga. Velké finále bude patřit Police Symphony Orchestra z Police nad Metují.

Zdroj: ČTK
Foto: Profimedia

Podcast