Do muzea na pohádkový svět plný hudby

26.5.2017 / Kulturní servis / Filip Sychra

Úchvatný svět hudby a kouzelná říše pohádek k sobě mají neobyčejně blízko a často se také libozvučně prolínají. Můžete se o tom s dětmi přesvědčit na nové výstavě s názvem Hudba a pohádka, kterou otevřelo 26. května Národní muzeum v Českém muzeu hudby. Výstava potrvá do 31. března 2018.

Expozice je připravena pro malé i velké návštěvníky. Zavede je do pohádkového světa, kde se setkají s mnoha oblíbenými pohádkovými hrdiny. Při hravém putování z pohádky do pohádky se děti potkají například s Krysařem, Červenou Karkulkou či s čaroději, trpaslíky, obry, draky a vodníky. Čeká na ně také spousta interaktivní prvků. Společně se svým dospělým doprovodem pak uvidí díky mnoha exponátům a poutavým popiskům zvlášť pro děti a odrostlejší, jak české pohádky inspirovaly hudební skladatele, malíře, knižní ilustrátory, loutkáře a filmové umělce.

Výstava Hudba a pohádka je určená zejména rodinám s dětmi a všem, kdo si na dětství rádi zavzpomínají. Ukazuje lidovou pohádku prostřednictvím pohádkových knížek z 19. a 20. století, loutek, hudebních rukopisů a tisků především v hudebních souvislostech. Pohádková cesta výstavou vede návštěvníky od chalupy Hloupého Honzy přes tajuplný les, vodní říši, dračí doupě, peklo, kabinet kouzelných hudebních nástrojů až do královského zámku. Autorský tým připravil scénograficky působivou a zvukově bohatou instalaci doplněnou dalšími informacemi ve formě mobilní aplikace a doprovodné brožurky.

Návštěvníci expozice uvidí celou řadu uměleckých děl, která se inspirovala pohádkovými příběhy, přičemž jsou na výstavě prezentována i díla pojednávající o čarovných hudebních nástrojích. Velcí i malí se setkají rovněž s filmovou a scénickou hudbou, s různým pracovním náčiním ilustrátorů, rytců či loutkařů, s výběrem scénických a kostýmních návrhů i s krásnými knižními publikacemi. Vystavena budou například první nebo jinak cenná vydání knih B. Němcové, K. J. Erbena, ale také staré tisky či Ďáblova zahrádka od J. Váchala (1924) a další zajímavé knižní tituly.

Na výstavě se malí i velcí návštěvníci ocitnou v kouzelném světě pohádek, v kterém mohou obdivovat loutky vodníků, draků i čertů nebo originální kostým čaroděje Viga z Arabely či kostým Papagena z opery Kouzelná flétna. Ze sbírek Národního muzea budou k vidění i vzácné Dvořákovy autografy – skica Rusalky či partitura Čerta a Káči,“ přibližuje výstavu Dagmar Štefancová, autorka výstavy.

V audio a video ukázkách si návštěvníci připomenou klíčové momenty z českých filmových pohádek a zavzpomínají tak i na skladatele filmové hudby Zdeňka Lišku, Václava Trojana, Petra Hapku nebo Karla Svobodu. Mnohé pohádkové postavy se představí jako protagonisté oper a baletů či populární hudby a orchestrálních i klavírních skladeb. Návštěvníci se mohou těšit na Honzovo království od Otakara Ostrčila, Dvořákovu Rusalku či Čerta a Káču.

České muzeum hudby je otevřeno: denně 10.00–18.00 hod., úterý zavřeno. Vstupné na výstavu Hudba a pohádka je 120 Kč/plné, 80 Kč/snížené a 200 Kč/rodinné.