Do Prahy zavítá loutnistka Evangelina Mascardi

30.10.2017 / Kulturní servis / Marek Šulc

FOK uvede 31. října v kostele sv. Šimona a Judy sólový koncert světoznámé loutnistky Evangeliny Mascardi. Na programu bude Johann Sebastian Bach a jeho současník Sylvius Leopold Weiss, kterého lze považovat za základní stavební kámen loutnového repertoáru, neboť napsal přes šest set skladeb pro tento nástroj.

Ač Bach a Wiess žili současně, jejich kompoziční styly jsou zcela odlišné. Dobře o sobě věděli, dokonce se setkali a údajně spolu soutěžili v improvizaci – Weiss hrál na loutnu, Bach postupně na cembalo a varhany. Osud však nejspíš ani jednomu z nich nepřál vítězství, a tak zanedlouho po tomto setkání, v roce 1750, oba skladatelé umírají. Živé ale zůstalo množství geniálního hudebního materiálu – od Bacha zejména pro klávesové nástroje a od Weisse pro nástroje drnkací.

Právě ve znamení drnkacích nástrojů se nesl letošní říjen v FOK. Po vystoupení italského kytaristy Aniella Desideria a koncertu Štěpána a Jana-Matěje Raka, který se koná 26. 10., jej zakončí půvabný zvuk loutny z rukou Evangeliny Mascardi. Tato argentinská loutnistka měla v Evropě takový úspěch, že začala žít v Itálii, aby to měla blíže na koncerty s těmi nejproslulejšími tělesy staré hudby, jako je soubor Il giardino armonico.