Do Šárky se v září vrátí Rusalka

Představení slavné Dvořákovy opery se uskuteční v neděli 6. září

V neděli 6. září se v pražském přírodním divadle v Šárce uskuteční představení opery Rusalka Antonína Dvořáka. V místech původního přírodního divadla vystoupí sólisté, orchestr, sbor a balet Národního divadla.
Jako Rusalka se na open air vystoupení představí Pavla Vykopalová, princem bude Aleš Briscein, vodníkem Luděk Vele. Jako ježibaba vystoupí Kateřina Jakovcová, roli cizí kněžny zazpívá Ivana Šaková. Orchestr opět povede dirigent Jan Chalupecký. 

Autorem libreta této romantické pohádkové opery je Jaroslav Kvapil. Dokončena byla v roce 1900, premiéru měla 31. března 1901 v Národním divadle, roli Rusalky jako první zpívala Růžena Maturová. 
Provoz přírodního divadla v Šárce zahájila 16. května 1913 inscenace Prodané nevěsty. Do roku 1922 pak uvedlo 16 inscenací. V dobách největší slávy se do tohoto plenérového prostoru vešlo 10 tisíc sedících diváků, míst k stání bylo osm tisíc. Přírodní pražská scéna tehdy disponovala podzemním skladištěm kulis včetně šaten a prostorem pro orchestr. Od obnovené tradice divadla v roce 2005 vidělo tamní představení celkem přes 130 tisíc diváků. Návštěvnost těchto oper se neustále zvyšuje. V loňském roce představení opery Čert a Káča navštívilo rekordních 17 tisíc lidí. Vstup je zdarma. 

Na obrázku Růžena Maturová jako první Rusalka (ND 1901)

Podcast