Do zahrad Pražského hradu se vrací Hamlet

17.7.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc

Drama, vypjaté rodinné vztahy, politikaření, ale i velká dávka vtipu a sarkasmu. Na Letních shakespearovských slavnostech se od 25. července do 7. srpna bude hrát loňská premiéra HAMLET. 

V inscenaci Michala Vajdičky exceluje Jaroslav Plesl, pro kterého jde již o druhou hamletovskou příležitost, poprvé si roli osahal v představení Dejvického divadla. „Vstoupit do role podruhé je vždycky ošidné, ovšem jak jsem už Hamleta hrál, mám pocit, že mám tu postavu částečně zmapovanou. Ale opravdu jen částečně. Při zkouškách jsem si opět uvědomil, že by ten příběh fungoval, i kdyby se hrál v 1 + 1 v paneláku v Litvínově. Natolik jsou vztahy v něm obsažené čitelné a aktuální,” říká o své roli. 

A jak vidí mnohovrstevnatou tragédii překladatel Martin Hilský? „Hamlet byl od doby svého vzniku čten na spoustu způsobů, přičemž každý z nich představuje jistou redukci, ať už je vykládán jako politická, anebo čistě rodinná hra. Kromě toho je Hamlet de facto první anglická detektivka, protože je třeba vypátrat vraha krále Hamleta a podat o tom důkazy.”

Režisér Michal Vajdička pojal HAMLETA velmi současně a civilně. Hraje se mezi pouličními lampami v baloňácích a teniskách. To klíčové, neboli rodinné drama kolem zákeřné královraždy, ale zůstává. A na jaké obsazení se diváci mohou těšit? Jaroslavu Pleslovi v titulní roli sekunduje Hynek Čermák v dvojroli Claudia a ducha, Lenka Vlasáková zaujme jako Hamletova matka Gertruda a v roli nešťastně zamilované Ofélie se představí Veronika Khek Kubařová v alternaci s Veronikou Čermák Mackovou.  

Na slavné tragédii si dal William Shakespeare mimořádně záležet – je jeho vůbec nejdelším kusem, na celém světě se proto pravidelně hraje ve zkrácené formě. Už za Shakespearova života byl HAMLET jeho nejpopulárnější hrou a více než čtyři sta let od prvního uvedení se na tom vůbec nic nezměnilo. Tato tragédie je navíc oblíbená nejen v divadle, ale i ve filmu, hned po Popelce jde o druhou nejčastěji zfilmovanou předlohu!