Dokáže svou všestrannost i v Praze ?

Americká pianistka Claire Huangci opět v Praze. S mezinárodním orchestrem zahraje Beethovena.

Renomovaná pianistka a vítězka soutěže Gézy Andy, Claire Huangci (USA), vystoupí ve středu 27. 10. 2021 v Sále Martinů v Praze. Doprovodí ji Komorní orchestr nadace Animato, mezinárodní orchestr vybraných talentů z hudebních univerzit a akademií několika zemí Evropy. V rámci evropského turné se orchestr představí také v Berlíně a ve Vídni. Pražský koncert se koná pod záštitou švýcarského velvyslance, J. E. Philippa Guex.

Ve středu 27. 10. 2021 se od 19:30 představí v Sále Martinů pražskému publiku již potřetí talentovaná americká pianistka Claire Huangci. Vystoupí po boku mezinárodního Komorního orchestru nadace Animato. Claire je absolventkou prestižního Curtisova institutu ve Filadelfii v USA a vítězkou Chopinovy soutěže v Darmstadtu a Miami. Vystoupila v předních světových sálech jako je Carnegie Hall v New Yorku, Konzethaus v Berlíně, la Salle Cortot v Paříži, Hamburg Elbphilharmonie nebo Symphony Hall v japonské Osace. Je pravidelně zvána na přední hudební festivaly jako jsou Lucerne Festival, Verbier Festival nebo Schleswig Holstein Musik Festival. V Praze provede třetí klavírní koncert Ludwiga van Beethovena.

Komorní orchestr nadace Animato tvoří letos 40 vybraných studentů z akademií a hudebních univerzit v Evropě. Součástí orchestru je také několik profesionálních hudebníků, kteří v orchestru začínali jako studenti a nyní pokračují v roli ambasadorů a pomáhají tak mladším kolegům. Myšlenka vytvoření orchestru z vybraných mladých talentů ze zemí převážně střední a východní Evropy vzešla v roce 2006 od švýcarské Nadace Animato, a projekt se od té doby koná každé dva roky s vybranými sólisty.

Letos orchestr vystoupí po náročných přípravách vzhledem k mezinárodní epidemiologické situaci v komorní podobě a po ročním odkladu. Organizace turné ve třech zemích pro mladé umělce několika národností je za současné situace vpravdě husarským kouskem, který vyžaduje řadu mimořádných opatření včetně osoby druhé dirigentky Holly Hyun Choe, v současné době působící jako asistující dirigentka Tonhalle-Orchester v Curychu.

V rámci evropského turné navštíví orchestr kromě Prahy také St. Pölten, Melk, Berlín a Vídeň. V Praze se orchestr představí v Sále Martinů pod taktovkou mladého britského dirigenta Kevina Griffithse.

Na programu zazní kromě již zmíněného klavírního koncertu také předehra k Figarově svatbě W. A. Mozarta a ve druhé půli večera Italská symfonie F. Mendelssohna-Bartholdyho.

Foto: Mateusz Zahora

Podcast