Dolce Duello

7.12.2017 / Kulturní servis / Martina Klausová

V atraktivním projektu nazvaném Barokní árie pro zpěv a violoncello vystoupí v prosinci 2017 v pražském Rudolfinu operní italská hvězda Cecilia Bartoli a slavná argentinská violoncellistka Sol Gabetta. 

Obě umělkyně už dlouho toužily po společném projektu. Přání se jim splnilo: sešly se k natočení CD Dolce Duello, které vydá label Decca Classics/Universal Music Canada letos v listopadu. CD nabízí fascinující kombinaci zpěvu a violoncella v řadě oslnivých duetů a árií barokních mistrů jako Antonio Vivaldi, Georg Friedrich Händel, Domenico Gabrielli a Tomaso Albinoni; tři skladby byly natočeny ve světové premiéře. Obě umělkyně představí album na evropském turné, které je zavede 14. 12. i do pražské Dvořákovy síně.

Cecilia Bartoli byla hostem cyklu agentury Nachtigall Artists Hvězdy světové opery už několikrát a pokaždé nabídla nevšední projekty. Zpívá v nejvýznamnějších koncertních sálech Evropy, Ameriky, Asie i Austrálie. Od roku 2012 je uměleckou ředitelkou Svatodušního festivalu v Salcburku, kde rovněž mj. vytvořila titulní roli Belliniho Normy (2013), Marii v Bernsteinově West Side Story (2016) a Elenu v Rossiniho opeře Donna del lago (2017).

Sol Gabetta je laureátkou Čajkovského soutěže v Moskvě a mnichovské ARD. Vystupuje s předními symfonickými orchestry a dirigenty a na festivalech v Baden-Badenu, Lucernu, Salcburku, Verbier ad. Díky švýcarskému stipendiu Rahn Kulturfonds hraje na vzácný nástroj Giovanniho Battisty Guadagniniho z roku 1759.