Doležalovo kvarteto dnes v Praze přivítá klavíristu Stanislava Khristenka

Koncert v Sále Martinů v Lichtenštejnském paláci od 19:30 se uskuteční v rámci festivalu Qu@rtet+.

Doležalovo kvarteto patří na naší komorní scéně k souborům s dlouholetou tradicí. Během letošního roku 2022 oslavilo 50 let od svého založení a v průběhu času jím prošla řada vynikajících umělců. Dvakrát obdrželi cenu Českého spolku pro komorní hudbu. Aktuálně hrají ve složení Václav Dvořák a Jan Zrostlík (housle), Martin Adamovič (viola) a Vojtěch Urban (violoncello). Loni založili festival komorní hudby Qu@rtet+, který na pražských pódiích spojuje Doležalovo kvarteto s předními tuzemskými i zahraničními interprety.

Dnes, v pondělí 28. listopadu od 19:30 v Sále Martinů na HAMU, bude hostem Doležalova kvarteta ukrajinsko-americký klavírista Stanislav Khristenko. Rodák z Charkova, žijící momentálně ve Washingtonu, je oceňovaným interpretem, který bude měsíc po tomto svém vystoupení v Praze debutovat v prestižní Carnegie Hall v New Yorku.

Program koncertu nabídne Klavírní kvintet f moll op. 34 Johannesa Brahmse a dále už výlučně české autory: Amoroso pro klavír Vítězslava Nováka, Smyčcový kvartet č.2 „Listy důvěrné“ Leoše Janáčka a také skladbu Ivana Kurze - Smyčcový kvartet č. 4 - „Adamu“, skladbu napsanou přímo pro Doležalovo kvarteto. Speciálním hostem večera bude také pianista Martin Kasík, který návštěvníky pozve na další ročník festivalu Qu@rtet+.

Foto: Stanislav Khristenko (©Janez Marolt)

Podcast