Donizetti v MET

28.2.2019 / Kulturní servis / Marek Šulc

Klasickým operním titulem Dcera pluku pokračuje série přímých přenosů z Metropolitní opery v New Yorku. Slavnou opéra comique bude přenášet 23 kin po celé České republice už tuto sobotu 2. března 2019.

Dcera pluku je opera o dvou dějstvích z roku 1840 z pera italského operního skladatele Gaetana Donizettiho. Příběh o urozené dívce, již v současném nastudování vychovává vojenský pluk první světové války, se na prknech newyorského operního svatostánku objevil už několikrát.

Aktuálního provedení se ujal opět režisér Laurent Pelly. „To, co z tématu vytěžil, je fantastické. Jeden originální nápad stíhal druhý, každý byl láskyplně vypiplán a s obrovskou energií sboristy i sólisty,” napsal o Pellyho práci s klasickou látkou server iDnes.cz.

V hlavních rolích tentokrát excelují mladá sopranistka Pretty Yende (postava Marie) a tenorista Javier Camarena (postava Tonia), aby předvedli na jevišti “úchvatný ohňostroj”. A ani tentokrát mé-dia nešetří slovy chvály. „Ve chvíli kdy Camarena bez velké námahy zazpívá vysoké cé, vzrušující moment strhne publikum k bouřlivým ovacím,” napsaly v recenzi The New York Times. „Sluší se do-dat, že Camarena nestrhává veškerou pozornost na sebe. Sopranistka Pretty Yende se tímto před-stavením stala zbožňovaným maskotem nejen vojenského pluku. Rozhodně jde o jednu z jejích nejlepších rolí v Met,” dodává prestižní deník.