Druhou polovinu 22. Lípy Musicy zahájí vokální večery s Martinů Voices a Martinem Prokešem

22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica vstupuje se začátkem října do své druhé poloviny. Na svém programu má dva mimořádné vokální projekty. V úterý 3. října se festival opět představí v Sasku, druhý letošní koncert německé kapitoly se tradičně ve svátek znovusjednocení Německa uskuteční v Großschönau. Místní evangelicko-luteránský kostel rozezní nastudování ikonických Pašijí soudobého estonského skladatele Arvo Pärta v podání Martinů Voices za řízení Lukáše Vasilka. V sobotu 7. října se festival vrací opět do České Lípy, v kostele Mistra Jana Husa bude uveden písňový recitál tenoristy a ředitele festivalu Martina Prokeše, kterého v romantickém programu doprovodí letošní umělecká garantka, klavíristka Jitka Čechová.

Provedení Passio současného estonského skladatele Arvo Pärta jsme zařadili do německého městečka Großschönau. Tato skladba je vnímána jako novodobý protějšek Bachových Janových pašijí a patří k nejzásadnějším dílům nejen autora samotného, ale i celé moderní hudební literatury. Jeho minimalistický styl, který je pro něho charakteristický, má kouzelnou moc oslovit nejedno srdce a nabídnout možnost niterního duchovního prožitku. Jeho závěrečné „amen“ je považováno za jeden z nejúžasnějších hudebních okamžiků, které může člověk zažít. Tento projekt jsme svěřili do interpretace vokálnímu ansámblu Martinů Voices a sólistům, kteří se zhostí rolí čtyř evangelistů pod vedením jedinečného dirigenta Lukáše Vasilka,“ říká k druhému letošnímu německému koncertu Martin Prokeš, ředitel festivalu. V sólových úlohách evangelistů se představí Alena Hellerová, Kamila Mazalová, Matúš Šimko a Martin Vacula. Sólisty a sbor doprovodí pětičlenný instrumentální ansámbl, za varhany usedne Daniela Valtová Kosinová. Festival i v tomto případě vypravuje pro návštěvníky autobus z České Lípy a Nového Boru.

_SUP5575uprr ok.jpg
  • Martin Prokeš, Jitka Čechová (©archiv MHF Lípa Musica)

V sobotu 7. října bude Lípa Musica pokračovat opět v České Lípě, kde se uskuteční druhý projekt z koncertní řady umělecké garantky, klavíristky Jitky Čechové. Kostel Mistra Jana Husa rozezní od 19. hodiny romantické písně skladatelů Schuberta, Schumanna, Mahlera, Zemlinského či Chaussona v podání tenoristy a ředitele festivalu Martina Prokeše.

„Patřím k pianistům, kteří od studijních let propojovali sólovou a komorní hru, spolupracovala jsem s různými instrumentalisty v různých seskupeních, komořina mě vždycky nesmírně bavila a baví dodnes. A jedním z oborů, které miluju a u kterých cítím, že jsou neprávem zanedbávané, je píseň. Přitom lidský hlas je ten nejúžasnější nástroj. A když jsme s Martinem Prokešem mluvili o mých hudebních láskách, tak jsem si říkala: vždyť já mám před sebou tenoristu – tak zkusme něco podniknout. Okamžitě zajásal, protože si celý život přál zazpívat si „Liederabend“
a nabídnout v něm písně, které jsou mu nejbližší. Dramaturgii jsme připravovali velmi pečlivě a velmi dlouho.
A sestavili jsme německo-francouzský program, ve kterém zazní ty nejkrásnější romantické písně, počínaje Schubertem, přes Roberta a Claru Schumanovy, Brahmse, Gustava a Almu Mahlerovy k Zemlinskému a Debussymu. Večer uzavře písňový cyklus Sedm melodií, op. 2 Ernesta Chaussona, který byl pro mě velkým objevem. Program tvoří písně o lásce, o smyslu a náplni života, a vyžadují velkou koncentraci a zklidnění duše,“ představuje svůj druhý letošní projekt klavíristka Jitka Čechová.

V následujícím týdnu se Lípa Musica představí v Teplicích a do třetice v Německu. Klavírní dramaturgická linka letošního ročníku nabídne nejprve ve čtvrtek 12. října recitál světově renomovaného cembalisty Mahana Esfahaniho v Rokokovém sálu na zámku v Teplicích s Bachovými Goldbergovými variacemi. 14. října se festival poprvé představí v saském Seifhennersdorfu v koncertním sále při klavírní manufaktuře Bechstein, kde své sólové koncertní působení završí klavíristka Jitka Čechová s českým programem. Ještě ji však bude čekat spolupráce na workshopu a společném vystoupení se ZUŠ Česká Lípa.

Úvodní foto: Martinů Voices (©Daniel Havel)

Podcast